Hıv'li Kadına Fuhuş Yaptıranlara 8'er Yıl Hapis İstemi

Adana'da başka bir dava nedeniyle HIV virüsü taşıdığı gündeme gelen L.A.'ya fuhuş yaptırdıkları iddiasıyla yakalanan 4 kişi hakkında dava açıldı.

Hıv'li Kadına Fuhuş Yaptıranlara 8'er Yıl Hapis İstemi
25.09.2012 11:42 | Son Güncelleme: 25.09.2012 11:57

Adana'da başka bir dava nedeniyle HIV virüsü taşıdığı gündeme gelen L.A.'ya fuhuş yaptırdıkları iddiasıyla yakalanıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 2'si kadın 4 kişi hakkında 8'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Geçen 1 Eylül'de kavga ihbarı üzerine Yeniyurt Mahallesi'nde bir eve giden polislere sığınan L.A., kendisinin evde zorla tutulduğunu ve erkeklere pazarlandığını iddia etti. Genç kadının iddiası üzerine, 7 aylık hamile Esin A. (26), Sultan G. (48), Nuri T. (38) ve Özcan K. (25) gözaltına alındı. Suçlamaları kabul etmeyen şüpheliler, ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mağdur olarak ifade veren L.A. ise, "Beni erkeklerle ilişkiye girmem için zorladılar. Sonra da elimdeki parayı zorla alıyorlardı. Hepsinden şikayetçiyim" dedi.

İDDİANAMEDE HIV YOK

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 2'si kadın 4 sanık hakkında 'Bir kimseyi fuhuşa teşvik etmek, yaptırmak veya aracılık etmek' suçlarından 8'er yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak bu davanın iddianamesinde HIV virüsü gündeme gelmedi. Sanıkların yargılanmasına, önümüzdeki günlerde başlanacak.

AIDS'TEN 30 YIL İSTENMİŞTİ

HIV'I BULAŞTIRMAMA İHTİMALİ VAR

Hematoloji (kanbilim) uzmanları, HIV virüsü bulaşan kişinin, bundan kurtulmasının mümkün olmadığını ancak kendi bünyesinde var olmaya devam ederken, başka kişilere virüsü bulaştırmama ihtimalinin de bulunduğunu söyledi. Cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşan HIV virüsü için yapılan Eliza testlerinin bazı hastalıklardan dolayı pozitif çıkabildiğine de dikkat çeken hematoloji uzmanları, bu nedenle testlerin birkaç kez tekrarlanmasını kesin tanı açısından önem taşıdığını belirtti.

MKA(OA/AK) - Adana

Kaynak: DHA