Hsyk Yine Toplanamadı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (Hsyk), Yargıtay ve Danıştay'da Boş Bulunan Üyelikleri Seçmek İçin Yeterli Çoğunluk Sağlanamadığı İçin Yine Toplanamadı.

Hsyk Yine Toplanamadı
22.03.2007 13:56 | Son Güncelleme: 22.03.2007 13:56

Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve Danıştay'da boş bulunan üyelikleri seçmek için yeterli çoğunluk sağlanamadığı için yine toplanamadı.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga daha önce mazeretsiz olarak katılmadığı HSYK toplantısına bugün sağlık sorunlarını gerekçe göstererek katılmadı. HSYK seçim gündemiyle saat 10.00'da toplandı. Toplantı sonrası HSYK'dan yapılan yazılı açıklamada, kurulun 13 Mart 2007 tarihli toplantısında Yargıtay ve Danıştay üyeliği seçiminin 20 Mart 2007 tarihinde yapılacağının belirlendiği hatırlatıldı. Seçimin belirtilen günde sonuçlanmaması halinde müteakip gündemlere öncelikli olarak alınmasına, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga'nın karşı oyu ve oy çokluğuyla karar verildiği belirtilen açıklamada, 20 Mart'ta Müsteşar Kasırga'nın toplantıya katılmaması nedeniyle yasa gereği üye tam sayısıyla toplanması gereken Yüksek Kurulun toplanamadığı ve çalışmalarını sürdüremediği ifade edildi. Açıklamada, "Yüksek kurulun mutat toplantısı olan 22.3.2007 Perşembe günü saat 10.00'da başlayan toplantısına Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın Fahri Kasırga'nın sağlık sorunları nedeniyle hastaneye sevk aldığı, Personel Genel Müdürlüğü'nde görevli Tetkik Hakimi Nihat Ulus'u görevlendirip sözlü olarak bugün saat 10.22'de bildirildiği, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Vekili'nin toplantıya katılması, yüksek kurulun çalışmalarının sağlanması yönünde Adalet Bakanlığı'na yazı yazılmış ancak herhangi bir yanıt verilmemiş, toplantı da yapılamamıştır" denildi.

Öte yandan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, avukat Sedat Vural'ın Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve Müsteşar Fatih Kasırga hakkında yaptığı suç duyurusuyla ilgili olarak bugün Müsteşar Kasırga'nın dosyasını Yargıtay 1. Başkanlığına gönderdiği öğrenildi.

(EDA-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Hsyk Yine Toplanamadı - Haberler