BBC

Huawei: İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson 'Bilgi Sızdırma Soruşturması' Sonrası Görevden...

Başbakan Theresa May, Savunma Bakanı Gavin Williamson'ı görevden aldı.

01.05.2019 20:14 | Son Güncelleme: 01.05.2019 20:14Huawei: İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson 'Bilgi Sızdırma Soruşturması' Sonrası Görevden...
Başbakanı Theresa May, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından "bilgi sızdırıldığıyla" ilgili olarak yürütülen soruşturma sonrası Savunma Bakanı Gavin Williamson'ı görevden aldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada karara gerekçe olarak, "Ulusal Güvenlik Konseyi'nde tartışılan bilgilerin izinsiz bir şekilde paylaşılması" gösterildi.

Açıklamada ayrıca Başabakan May'in artık Williamson'a güvenemediği belirtildi.

İngiltere Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Çin'in akıllı telefon devi 'nin 5G internet şebekesine erişmesine izni verme kararı aldığı geçen hafta Çarşamba günü basına sızmıştı.

Bu gelişme sonrası İngiltere'de hassas bilgiyi kimin basına sızdırdığıyla ile ilgili soruşturma açılmıştı.

İngiltere'de bir bakanın bu şekilde görevden alınması nadir bir görülen bir durum.

Normalde başbakan görevden alacağı bakanlardan istifa etmelerini istiyor. ABD müttefiklerini uyarmıştı

ABD daha önce Huawei'nin mobil internette 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıklamıştı. ABD'nin siber güvenlik ve uluslararası iletişimden sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Strayer, sınırlı ölçüde de olsa Huawei gibi güvenmedikleri firmaların müttefiklerinin 5G teknolojisine geçişlerinde rol almasını kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Strayer, "ABD, Huawei ya da bir başka güvenilmeyen satıcının 5G şebekesinin herhangi bir kısmına erişmesini risk olarak görüyor" demişti.

Theresa May, İngiltere, Huawei, Dünya
BBC


21.01.2020 10:43:42