Haber, Son Dakika, Haberler

Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Filme Tepkiler

Mısır Savcılığı, Hz.Muhammed'e hakaret içeren filmi internette yayınlayan 8 kişi hakkında mahkemeye sevk etme kararı çıkardı.

18.09.2012 20:57 | Son Güncelleme: 18.09.2012 20:57
Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Filme Tepkiler
Mısır Savcılığı, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmi internette yayınlayan 8 kişi hakkında mahkemeye sevk etme kararı çıkardı.

Başsavcı Abdülmecid Mahmud, yaptığı açıklamada, Washington 'daki Ulusal Kıpti Derneği kurucusu Morris Sadek, ABD'de dini programlar sunucusu Marcos Aziz Halil, Dr. Fikri Abdulmesih Zagleme, Washington'daki Ulusal Kıpti Derneği'nin basın koordinatörü Nebil Edip Besade, "Nicholas Basili" olarak bilinen İlya Basili, Nahid Mahmud, Nadir Ferid Nicholas ve aralarında ABD'nin Florida eyaletide evanjelik klisesi rahibi Terry Jones'in de bulunduğu 8 kişi hakkında ceza mahkemesine sevk edilmeleri yönünde karar alındığını ifade etti.

Mısır Savıcılığı Resmi Sözcüsü Adil es-Sadi ise sanıklara mahkeme tarafından, "vatanın birlik ve bütünlüğünü bozma, İslam'a hakaret, yalan haber yayma, aleni bir şekilde İslam dinine saldırı suçlarının" isnat edildiğini belirtti.

Sadi, ayrıca 8 kişiyle ilgili, İnterpol'den arama kararı çıkartılması ve Mısır'a teslim edilmesi için savcılığın ABD'ye resmi bir talepte bulunulması talimatı verdiğini kaydetti.

Mısır kanunlarına göre, söz konusu suçları işlediği tespit edilen sanıklar idamla yargılanabiliyor.

Muhabir: Yasir Ebulleyl/ Safiye Karabacak/ Mehmet Emin Üzümcü

Yayıncı: Tarkan Demir - KAHİRE

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Filme Tepkiler - Haberler