Haber, Son Dakika, Haberler

Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Filmin Arkasındaki Kişi Nakoula

ABD'li yetkililer, Hz.

14.09.2012 00:42 | Son Güncelleme: 14.09.2012 16:26
Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Filmin Arkasındaki Kişi Nakoula
ABD'li yetkililer, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmin arkasındaki kişinin Nakoula Basseley Nakoula olduğunu tespit etti.

ABD'li bir yetkili, Amerikan AP ajansına verdiği bilgide, "Müslümanların Masumiyeti" adlı filmin yapımının arkasındaki ismin 55 yaşındaki Nakoula olduğunu söyledi.

ABD'li yetkili, Nakoula'nın, filmin yazarı ve yönetmeni olarak adı geçen "Sam Bacile" ile bağlantılı olduğunu kaydetti.

Bacile ismini kullanan kişi, olayların patlak vermesinin ardından ilk olarak AP ve Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada Yahudi ve İsrailli olduğunu söylemiş, filmini Yahudi donörlerin desteklediğini ileri sürmüştü.

Ancak araştırmalar sonucunda bu kimlikte bir kişinin olmadığı ortaya çıktı. İsrail Dışişleri Bakanlığı da kayıtlarında bu isimde bir vatandaşın bulunmadığını bildirmişti.

AP, Bacile'nin kendilerini aradığı numaranın izini takip ederek, Nakoula'ya ulaştığı ve röportaj yaptığını yazdı.

Röportajda Nakoula, filmin yapımı için şirkete lojistik destek sağladığını söyledi. Ancak Bacile adını kullandığını reddeden Nakoula, filmi yönetmediğini ve Bacile'yi tanıdığını iddia etti.

Öte yandan Nakoula'nın 2010 yılında çalınmış kimlik ve sosyal güvenlik numaralarıyla banka dolandırıcılığı yaptığına yönelik kayıtlar bulunuyor. Ayrıca Nakoula'nın, 21 aylık hapse de mahkum edildiği ve şartlı salıverme yetkilisinin izni olmadan 5 yıl boyunca internete girmesi ve bilgisayar kullanmasının yasaklandığı bildirildi.

Daha ilginç ayrıntı ise Federal Mahkemenin 2010 yılındaki kriminal araştırmasında yer alıyor. Buna göre, Nakoula, banka dolandırıcılığında Mark Basseley Youssef, Nicola Bacily, Robert Bacily ve Erwin Salameh gibi birçok takma ad kullanmış.

AP de yaptıkları röportajda, Nakoula'nın kimliğini kanıtlamak için kendilerine sürücü belgesini gösterdiği ama ikinci adı olan Basseley'in üzerini parmağıyla kapattığını, ancak kayıtları kontrol ettiklerinde ikinci ismine ve Bacile karakteriyle ilgili diğer bağlantılarına ulaştıklarını yazdı.

-Adres aynı...-

CNN de yönetmenin ismi konusundaki çelişkilere dikkati çekti.

Buna göre, yönetmenin ismi film ekibi listesinde "Sam Bassiel", çekime yönelik dosyalarda "Sam Bassil" ve haberlerde ise "Sam Bacile" olarak geçiyor.

CNN, filmde çalışan bir kişinin de kendilerine, Screen Actors Guild için hazırlanan dokümanlarda yönetmenin isminin "Abenob Nakoula Bassely" olarak geçtiğini söylediğini bildirdi.

Resmi kayıtlar da "Abanob B. Nakoula" adlı kişinin ikametgahının Nakoula Basseley Nakoula ile aynı adres olduğunu ortaya çıkardı.

Florida'da Kur'an-ı Kerim yakan papaz Terry Jones ise filmin yönetmeniyle telefonda görüştüğünü, kendisi için dua ettiğini ama hiçbir zaman yüz yüze buluşmadığını söyledi. Jones ve diğerleri, Bacile'nin gerçek kimliğini gizlediğini kaydetti.

Bunun yanında filmdeki bir oyuncu, yönetmenin kendisine Mısırlı olduğunu söylediğini dile getirdi. Halbuki Bacile adını kullanan kişi, AP'ye de İsrailli ve Yahudi olduğunu söylemişti. Ancak Steve Klein adlı bir Hristiyan aktivist ise AP'ye salı günü Bacile adını kullanan kişinin Yahudi olduğunu söylerken, dün ise onun Hristiyan olduğunu belirtti.

-Oyunculardan tepki: aldatıldık...-

Filmde rol alan 79 civarındaki oyuncu ve ekip çalışanları ise ortak yazılı açıklama yaptı.

Kendilerinin projenin amacı konusunda yanlış yönlendirildiğini belirten oyuncular, post-production aşamasında diyaloglarının üzerinin dublajlandığını iddia etti.

Açıklamada, tüm set ekibinin çok fazla üzüntülü olduğu ve yönetmen tarafından kullanıldıklarını hissettikleri kaydedildi.

KERO-TV'ye konuşan Cindy Lee Garcia adlı oyuncu, filmin orijinalinde "Çöl Savaşçıları" olarak adlandırıldığını ve senaryonun İslam'a karşı herhangi bir olumsuz içeriğe sahip olmadığını söyledi.

Garcia, "Tüm kargaşaya bu filmin neden olduğunu anlayınca Sam'i aradım ve ne olduğunu sordum. 'Bize neden bunu yaptın-' dedim. O da 'dünyaya söyle, bunu yapan sen değilsin, benim, senaryoyu yazan benim, çünkü ortalıkta dolaşan radikal Müslümanların herkesi öldürmesinden yoruldum' dedi" ifadesini kullandı.

CNN'e ismini vermeden konuşan bir aktrist de orijinal metnin Hz. Muhammed ile ilgili bir içeriğe sahip olmadığını söyledi.

Kaynak: AA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››Hz. Muhammed'e Hakaret İçeren Filmin Arkasındaki Kişi Nakoula - Haberler