Hz. Muhammed'e (Sav) Hakaret Edenler Hakkında Suç Duyurusu

Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Başkanı Özkan Öztürk, İslam dinini ve Hz.

26.07.2013 15:19 | Son Güncelleme: 26.07.2013 15:19Hz. Muhammed'e (Sav) Hakaret Edenler Hakkında Suç Duyurusu
Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Başkanı Özkan Öztürk, İslam dinini ve Hz. Muhammed'i(SAV) aşağılayan yazıların yayınlandığı 'Ekşi Sözlük' adlı internet sitesi hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Öztürk, Ekşi Sözlük'te Hz. Muhammed (sav) hakkında hakaret içeren yazıları yayınlayan yazarların TCK 216/3 ve 218'de belirtilen suçları işlediklerini ileri sürerek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını dile getirdi.

Konya Adliyesi'nde yapılan suç duyurusu sonrası adliye önünde basın açıklaması yapan Platform Başkanı Öztürk, "Periyodik olarak ve bilinçli bir şekilde İslam dininin kutsallarını ve peygamber efendimizi aşağılayan ve tahkir eden bir kısım ekşi sözlük yazarlarını ve bu yazarların yorumlarını internet sayfasında yayımlayan ekşi sözlük yöneticileri hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile suç duyurusunda bulunduk." dedi.

HYAP olarak Peygamber efendimize yönelik yapılan hain saldırılar karşısında öncelikle bireysel ve sivil toplum tepkilerini koyduklarını ifade eden Özkan Öztürk, hukuksal tepkilerini de manevi değerlere saldıranlara karşı gösterdiklerini söyledi. Milletin değerlerine pervasızca seslendiğini aktaran Öztürk, "Yakanızı asla bırakmayacağız ve hukuk önünde mahkum olana dek sizlerle her türlü platformda mücadelemizi sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Düşünce ve ifade özgürlüğünü HYAP olarak sonuna kadar savunduklarını anlatan Platform Başkanı Öztürk, "Ancak özgürlük alanları sınırsız değildir. Sınırsız özgürlük alanlarını hukuk sistemleri korumaz ve korumamalı. Milletin peygamberine, dinine ve tarihine yapılhan ve ekşi sözlükte peygamberimiz hakkında yer alan beyanlar hem ulusal hukuk hem de uluslararası hukuk bağlamında suç teşkil etmektedir. Bu hususta AHİM de örnek teşkil eden davalar söz konusudur." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, Özkan Öztürk, Yerel

Kaynak: CHA

23.02.2020 08:15:56