İbb Başkanı Topbaş: " İstanbul'da Her Gün Bir Buçuk Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor"

İstanbul Büyükşehir Belediye(ibb) Başkanı Kadir Topbaş, Günlük 15 Milyon Ekmeğin Tüketildiği İstanbul'da Yaklaşık Bir Buçuk Milyon Ekmeğin Çöpe Atılarak İsraf Edildiğini Söyledi.

21.04.2008 14:57 | Son Güncelleme: 21.04.2008 14:57İbb Başkanı Topbaş:
İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş, günlük 15 milyon ekmeğin tüketildiği İstanbul'da yaklaşık bir buçuk milyon ekmeğin çöpe atılarak israf edildiğini söyledi.

Kadir Topbaş, İstanbul Halk Ekmek A.Ş hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, İBB Saraçhane binasında bir basın toplantısı düzenledi. Halk Ekmek A.Ş'nin kurulduğu günden bu yana yaptığı hizmetleri ve yapacağı yenilikleri anlatan Topbaş, dar gelirli 60 bin aileye günlük 250 bin ekmeğin bedelsiz dağıtıldığını belirtti. 33 çeşit ekmek ürettiklerini anlatan Topbaş, bin 174 noktadan rekabet amacı gütmeden satış yaptıklarını ifade etti.

Konuşmasında özellikle ekmekte yaşanan israf konusuna dikkat çeken Topbaş, verdiği bilgilerle İstanbul'da ekmeğin ne kadar bilinçsizce tüketildiğini gözler önüne serdi. İstanbul'da günlük 15 milyon ekmeğin tüketildiğini kaydeden Topbaş, bu rakamın yaklaşık yüzde 10'unun çöpe gittiğini dile getirdi. Dünyada birçok insanın açlıktan öldüğüne vurgu yapan Topbaş, "İnsanların açlık ile karşı karşıya kaldığı dünyada, doğru gıdaya ulaşamayan günde 25 bin insan hayatını kaybediyor. Yer yüzünde bir insan olarak, diğer doğal kaynaklara ne kadar hassasiyet gösteriyorsak, temel gıda maddesi ve besin maddesi olan ekmeğe de aynı hassasiyeti göstermemiz lazım" diye konuştu. Günlük 1 buçuk milyon civarında çöpe giden ekmeğin bir şekilde en alt seviyelere düşürülmesi gerektiğini dile getiren Topbaş, "Açlık ile karşı karşıya kalan günümüz insanının bulunduğu bu yüzyılda bizim israf etmemek, ekmeği çöpe göndermemek zorunda olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi. Bu konuda Hz. Ali'nin bir sözünü hatırlatan Topbaş, "Fakir zenginin israf ettiği ölçüde aç kalır" ifadesini kullandı.

Topbaş, "Yapılan değerlendirmelere göre dünyada günde 800 milyon insan aç yaşıyor. Her gün İstanbul'da yaklaşık bir buçuk, 2 milyon ekmeğin çöpe gittiğini düşünürsek, bu her yıl 700 milyon okulun çöpe gitmesi demek, her yıl 30 okulun çöpe gitmesi demek, 25 hastanenin çöpe gitmesi demek, her ay 50 bin işçinin maaşının çöpe gitmesi demektir" şeklinde konuştu. Ekmekte israfın önlenmesi için bir kampanya başlatacaklarını söyleyen Topbaş, kampanyanın ismini de "Ekmeğini çöpe atma" olarak belirlediklerini kaydetti.

Topbaş: "İDO ve İGDAŞ'ın satışı için seçimin hemen sonrasına hazırlık yapılıyor"

İDO, İGDAŞ ve Haliç Tersanesi gibi kurumaların özeleştirilmesi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kadir Topbaş, bu kurumların satışı için yerel seçimlerin hemen sonrasına hazırlık yapıldığını ifade etti. Önce Haliç Tersanesi ile ilgili soruya yanıt veren Topbaş, tersanenin işletmesini İDO'nun yaptığını kaydetti. Tersanenin yeniden ihale edileceğini anlatan Topbaş, "Şu anda onların yaptığı bu hizmetin süresi dolmak üzere yeniden ihale edilmesi gerekiyor. Bu kapsamda meclisimize böyle bir madde gönderildi. Maksat İDO'nun yaptığı çalışmanın devam ettirilmesi. Orada tersaneden bahis bundandır. Şu anda elimizdeki en güçlü kuruluşların başında gelen İGDAŞ ve İDO var. Bu kuruluşlar çok güçlü. İSKİ de çok güçlü tabii; ama şu anda satma gibi bir düşüncemiz yok. Ama çok talip var. İGDAŞ ve İDO ile ilgili seçim sonrası hemen satılabilecek noktada bütün hazırlıkların yapılmasını arzu ettik" şeklinde konuştu.

Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda gösterilere açılmamasıyla ilgili gazetecilerin sorusunu cevaplandıran Topbaş, şunları söyledi: "Maalesef, Taksim'de 1 Mayıs'ın 1977'deki kötü hatıraları var. Demokratik bir ülkede insanlar kendilerini ifade edebilmeli, buna karşı değiliz. Ancak mülki amirler bunu uygun görmüyorlar. Taksim çok hassas bir bölge. Geçmişte Taksim miting alanıydı, çünkü İstanbul'un nüfusu 1- 2 milyondu. İstanbul nüfusunun 2 milyon dolaylarında olduğu dönemde, mitingler için Taksim'den başka yer düşünülemiyordu. Çünkü erişimin en kolay olduğu yer orasıydı, İstanbul nüfusu o kadardı. Oraya gelen nüfus 30-40 bini geçmiyordu. Ama şimdi İstanbul 12,5 milyon. 12,5 milyon nüfusu olan bir İstanbul için Taksim artık bir miting alanı olmaktan çıktı. Taksim kent nüfusuna cevap verebilecek boyutta değil."


Kaynak: CHA

28.01.2020 20:37:00