İBB'den sahte mezarlık haberlerine ilişkin açıklama geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eyüpsultan Mezarlığı'nda tarihi eser olarak tescillenmiş binanın yerine mezarlık yapıldığı yönünde çıkan haberlere dair açıklama yaptı.

03.09.2019 17:43İBB'den sahte mezarlık haberlerine ilişkin açıklama geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Eyüpsultan Mezarlığı'nda tarihi eser olarak tescillenmiş binanın yerine mezarlık yapıldığı yönünde çıkan haberlere ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada söz konusu iddia ve haberlere ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Teftiş Kurulu'na inceleme yapılması yönünde talimat verdiği belirtildi.

İBB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İstanbul tarihi mezarlıkları her şeyden önce İstanbul'un hafızası niteliğindedir. İstanbul tarihinin en büyük kanıtları olan, bu şehrin tarihine ve kimliğine yön vermiş şahısların tarihi kanıtları olmalarının yanı sıra, kültürel ve sanatsal anlamda da büyük değer taşıyan tarihi mezarların korunması İstanbul Büyükşehir Belediyesi açısından büyük önem taşımaktadır"

Tarihi dokuların korunmasına vurgu yapılan açıklamada "Bu hassasiyetle, koruma altında bulunan tarihi mezarlıklarda bulunan tarihi mezarların son günlerde gündem olmuş örnekleri dışında da Eyüp, Aşiyan, Kozlu, Seyyid Nizam, Edirnekapı, Zincirlikuyu mezarlıklarında meydana gelen bazı uygulamalar ve tahripkar sonuçları üzerine Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun talimatı ile Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından başlatılan inceleme çalışmaları sürdürülmektedir. İBB, İstanbul'un koruma altında bulunan tarihi mezarlıklarının korunması hususunda azami gayreti gösterecektir. Bugün medyaya yansıyan iddia da Başkan İmamoğlu'nun söz konusu teftiş talimatı içinde yer alan uygulamalar arasındadır. Teftişin bitmesi sonrası da kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacaktır" denildi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ekrem İmamoğlu, İstanbul, Güncel

Kaynak: İHA

15.10.2019 15:02:27