İBB'nin kararı faytoncu esnafını ikiye böldü! Oturma eylemine başladılar

Adalar'daki fayton plakalarının ve faytona sürülen atların İBB tarafından satın alınması faytoncu esnafını ikiye böldü. İBB'ye fayton plakalarını satmaya karşı çıkan bazı faytoncular, Büyükada'da oturma eylemine başladı.

15.02.2020 10:45 | Son Güncelleme: 15.02.2020 12:00

'da ruam hastalığı nedeniyle çok sayıda atın öldürülmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tescilli fayton plakalarına 300 bin TL, at başına 4 bin TL ödeyerek faytonculardan satın almaya başlamıştı. Bazı faytoncuların bu karara karşı çıkmasının ardından faytoncu esnafı ikiye bölündü.

OTURMA EYLEMİNE BAŞLADILAR

Fayton ve atlarını İBB'ye satmayarak faytonlarını çalıştırmaya devam etmek isteyen faytoncular, Büyükada meydanında oturma eylemine başladı. Eylem yapan faytoncular İBB'nin kendilerine verdiği parayı kabul etmeyeceklerini bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Ruam hastalığı tespit edilen 81 atın ormanlık alana gömülmesi sonrası İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Adalar'da 3 ay süre boyunca faytonlara at koşulmasının durdurulduğunu açıklamıştı. Atların sessiz sedasız gömülmesi tartışma yaratmış ve birçok hayvansever fayton koşan atlara eziyet edildiğini öne sürmüştü. Tartışmalar sonrası devreye İBB girmiş ve Adalar'daki fayton ve atları kamulaştırma kararı almıştı.

ULAŞIM ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA SAĞLANACAK

At başına 4 bin TL, tescilli fayton plakaları için ise 300 bin TL ödeyeceğini açıklayan İBB, yeni dönemde ulaşımın elektrikli araçlarla yapılacağını belirtmişti. İBB Meclisi, Adalar'da elektrikli taşıma işini İETT'nin yapmasına karar vermişti.

İBB'nin kararı faytoncu esnafını ikiye böldü! Oturma eylemine başladılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar, Ekonomi, Güncel

Kaynak: İHA


26.02.2020 08:01:19