İBB'nin metro inşaatı için aldığı krediye AK Parti dönemindeki borçlar nedeniyle el konuldu

İBB ile MET-GÜN İnşaat arasında yaşanan alacak anlaşmazlığı sonrası, İBB'nin metro inşaatı için yurt dışından çektiği kredinin bir bölümüne el konuldu. Anlaşmazlık nedeniyle İBB'nin bankada yer alan varlığından 565 milyon liraya haciz işlemi uygulandı ve MET-GÜN'ün hesabına aktarıldı.

12.07.2020 12:21 | Son Güncelleme: 12.07.2020 13:13

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) metro inşaatı için yurt dışından bulduğu kredinin 530 milyon TL'sine haciz işlemi uygulandı. Haciz kararının İBB'nin önceki döneminde birçok asfalt işi alan MET-GÜN İnşaat'ın açtığı alacak davası nedeniyle verildiği öğrenildi.

METRO PARASI ASFALT BORCUNA GİTTİ

Hürriyet'e yer alan habere göre büyük bir bölümü bir bankada olan toplam 565 milyon liraya haciz işlemi uygulandı ve söz konusu para MET-GÜN İnşaat'ın hesabına geçti. Geçen hafta yaşanan tahsilata ilişkin yüklü mevduat ile ilgili önemli bir bilgi ortaya çıktı. Söz konusu paranın, 530 milyon TL'sinin yeniden başlanan bir metro projesi için alınan yurt dışı döviz kredisi olduğu öğrenildi.

İBB: HUKUKA AYKIRI İŞLEM YAPILIYOR

İBB'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, "İstanbul geneli asfalt yapım işine dair MET-GÜN yüklenici firma tarafından tamamı Ocak 2018 ile Mart 2019 döneminde yapılan asfalt işlerine ait önceki dönemde ödenmeyen borç bakiyeleri sebebiyle 2020 yılı içerisinde belediyemiz aleyhine ilamsız icra takipleri başlatılmıştır.

Banka tarafından hukuksuz bir şekilde icra dosyalarına ödenmesi üzerine derhal bu paraların alacaklıya ödenmemesi ve mahkemeler nezdinde yapmış olduğumuz şikayetlerimiz neticelenene kadar icra kasasında bekletilmesi yönünde tedbir talep edilmiştir. Maalesef tedbir taleplerimiz mahkemelerce reddedilmiş ve böylece tümüyle haksız ve hukuka aykırı olarak sabah başlayan haciz işlemi Kanun ile yasaklanmış paralarımız alacaklıya akşam ödenmiştir" denildi.

İBB’nin metro inşaatı için aldığı krediye AK Parti dönemindeki borçlar nedeniyle el konuldu
Yorumlar (53)
TARAFSIZ: Ya şaşırıyorum bu ülkede 20 yıldır kaç tane katma değer yapıldı acaba , birileri Google diyip duruyor 2000 yılından bu yana kaç şirket özelleştirilmiş bir yazın bakalım .. Yeni haberlerden Honda turkiyedeki firmasını kapatıyor haberindeki acıklı olay şudur mesela son 20-25 yıldır sıfırdan yatırım yapan yabancı son fabrika kapanıyor...
KARADAVUT: Metro yapmak buyuk maliyet olduğu gibi yapmamak maliyetsiz ve daha basit at ortaya bir yalan sığın arkasına yok öyle oldu böyle oldu yemez bu millet bunu kardeşim. Yatırım yapan özüyle sözüyle yapıp ortaya koyuyor. Vaatleri sıralamak kolay , iş icraata gelince yan yattı çamura battı. Fatih Sultan Mehmet ''Han''ı ziyarette bulunuyorsun el arkada saygısızca hareketler sonra biz gittik tablosonu ihaleyle yurt dısından aldık geldik diye haber yayıyorsun. Herşey çok güzel olacak yalana doyacaksınız.
XNNX: Ulan mal oğlu mal. Senin mallara asgari ücret değil yem çuvalı vermek lazım
0 1
Haberler››Ekonomi››İBB'nin metro inşaatı için aldığı krediye AK Parti dönemindeki borçlar nedeniyle el konuldu - Ekonomi