İdlip'te yaralanan asker memleketinde kahramanlar gibi karşılandı

İdlip'te yaralanan asker memleketinde kahramanlar gibi karşılandı Rejim güçlerinin TSK'nın gözlem noktasına saldırısında yaralanan uzman çavuş saldırıda yaşadıklarını anlattı Uzman Çavuş Samet Deniz: "Saldırıdan yarım saat öncesini hatırlıyorum" "Bizi Hatay'a sevk etmişler, gözümü...

12.07.2019 14:39
İdlip'te yaralanan asker memleketinde kahramanlar gibi karşılandı
Rejim güçlerinin TSK'nın gözlem noktasına saldırısında yaralanan uzman çavuş saldırıda yaşadıklarını anlattı
Uzman Çavuş Samet Deniz:
"Saldırıdan yarım saat öncesini hatırlıyorum"
"Bizi Hatay'a sevk etmişler, gözümü açtığımda kolumdaki şarapnel parçasını çıkarıyorlardı, bu acıya uyandım"
GAZİANTEP - Suriye'nin İdlip bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait gözlem noktasına gerçekleştirdiği top ve havan saldırısında yaralanan üç askerden biri olan Uzman Çavuş Samet Deniz, 2 haftalık tedavisi tamamlanarak, evine döndü. Babaocağında kahramanlar gibi karşılanan Deniz, saldırı anını hatırlamadığını belirterek, "Bizi Hatay'a sevk etmişler, gözümü açtığımda kolumdaki şarapnel parçasını çıkarıyorlardı, bu acıya uyandım" dedi.
Suriye Rejim Güçleri, 27 Haziran 2019 tarihinde Suriye'nin İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 10 Nolu Gözlem noktasına top ve havan saldırısı düzenlemiş, saldırıda Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Adem Tunç, şehit olurken Piyade Uzman Çavuş Samet Deniz'in de aralarında bulunan 3 asker ise yaralanarak tedavi altına alınmıştı. Saldırıda ağır yaralanan Uzman Çavuş Samet Deniz'in 14 gün süren tedavisi tamamlanarak, tabur edildi. Şoförler ve Otomobilciler Odası'na ait bir ambulansla Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan baba ocağına getirilen Samet Deniz, kahramanlar gibi karşılandı. Deniz'i taşıyan ambulans davul zurna ekibinin çaldığı marşlarla mahalleye girdi. Türk bayrakları ile süslenen baba ocağında ise Samet deniz için koç kesilerek, kanı alnına sürüldü.
Mahallelinin yoğun ilgi gösterdiği Samet Deniz, annesi Esengül, babası Mustafa, kardeşleri ve diğer akrabalarına sarılarak, öptü.
Yemek almaya giden uzman çavuşlar ölümden kurtuldu
Saldırıdan sonra hayalini kurduğu mahalleye kavuşmanın sevincini yaşayan ve mahalleli ile hasret gideren Deniz, fazla ayakta kalamaması nedeniyle bir süre sonra evine girdi. Saldırı sonrasını İHA'ya anlatan Uzman Çavuş, saldırıdan yarım saat öncesine kadar olan biteni hatırlayabildiğini kaydetti. Hatırladığı konunun saldırıda şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Adem Tunç'un saldırıdan yaklaşık yarım saat öncesinde yiyecek bir şeyler istemesi olduğunu ifade etti. Deniz diğer yaralanan 2 uzman çavuş ile birlikte kendilerinin yemek almak için gözlem noktasından karargah binasına doğru hareket ettiklerini ve sonrasında ise hiç bir şeyi hatırlayamadığını kaydetti. Saldırının gerçekleştiği günün çok gergin olduğunu ve akşam saat 20: 00 sıralarında saldırının olduğunu anlatan Samet Deniz, "Olay günü yani gündüz ortam çok iyi değildi. Gergindi. Olaydan yarım saat öncesini hatırlayabiliyorum. Astsubayımız, bize "binadan yiyecek bir şey alıp gelin" dedi. Zaten saat 20: 00 sıralarında bu olay gerçekleşmiş. Ben en son 19: 30 sıralarına kadar ki anı hatırlıyorum" dedi.
Uzman Çavuş Samet Deniz, kendisini tedavi eden doktorların olay anına dair hiç bir şey hatırlayamamasının iyi olduğunu söylediğini de sözlerine ekledi.
Kolundaki şarapnel çıkarılırken gözünü açtı
Uzman Çavuş saldırı sonrasını anlatırken ise kolundaki şarapnel parçası çıkarılırken gözlerini açtığını ve sonraki süreci iyi hatırladığını kaydetti. Şarapnel parçasının acısına uyandığını belirten Deniz, "Bizi Hatay'a sevk etmişler, gözümü açtığımda kolumdaki şarapnel parçasını çıkarıyorlardı, bu acıya uyandım. Yanımdaki astsubay şehit olmuş, benle birlikte 3 akser de yaralandığını öğrendim" şeklinde konuştu.
Tekrar görevine dönmek istiyor
Askerliğini Diyarbakır'da yaptığını ve Uzman Çavuş eğitimini ise Isparta Dağ Eğitim Komando Okulu'nda aldığını belirten Uzman Çavuş Samet Deniz, Bolu 2. Komando Tugayı'nda yaptığı yaklaşık 1.5 aylık görevin ardından ise, ggeçen yıl Aralık ayında Suriye'nin İdlip Bölgesi'ndeki üs bölgesinde görevlendirildiğini kaydetti. Gurur duyduğu mesleğine geri dönmek istediğini vurgulayan Deniz, "Askere her şeyi göze alarak gittim. Böyle durumların olabileceğini biliyorduk. Ailemiz yanımızda değildi ama asker ocağında aile bağları güçlüydü. Sivilde görmediğim birlik, beraberlik ve dayanışmayı askerlikte gördüm Mesleğim ile onur duyuyorum. Sağlığıma kavuştuktan sonra tekrar görevime kaldığım yerden devam etmek istiyorum" diye konuştu.
İdlip'te yaralanan asker memleketinde kahramanlar gibi karşılandı

İdlip, Genel

Kaynak: İHA

24.10.2019 04:47:04