İki Üniversite İçin Yeni Karar

Darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturmasında kanun hükmünde kararname ile kapatılan üniversiteler arasında yer alan İzmir'deki iki üniversite ile ilgili yeni bir karar alındı.

23.08.2016 09:37 | Son Güncelleme: 23.08.2016 09:37İki Üniversite İçin Yeni Karar
Darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturmasında kanun hükmünde kararname ile kapatılan üniversiteler arasında yer alan İzmir'deki iki üniversite ile ilgili yeni bir karar alındı. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla ve tüm İzmir milletvekillerinin imzasıyla Meclis'e gelen önerge kabul edildi. Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi devlet üniversitesi haline geldi. Operasyonlar kapsamında maliye tarafından tüm taşınmazlarına el konulan, gelirleri bloke edilen iki üniversitenin isimleri de değiştirildi. Gediz Üniversitesi'nin adı Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi'nin ismi ise İzmir Demokrasi Üniversitesi oldu. Binlerce öğrenci ve eğitim görevlisi ile çalışanları da ilgilendiren karar kentte sevinç yaratırken, YÖK yaşanan gelişmenin ardından en çok merak edilen soruya resmi sitesinde yanıt verdi.

YÖK'ün sitesinde yer alan 'kapatılan vakıf üniversiteleriyle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları bölümünde' İzmir'deki üniversitenin devlet üniversitesine dönüştürülmesinin ardından öğrencilerin durumunun ne olacağı konusu yanıt buldu. YÖK tüm öğrencilerin kurumun daha önce belirlediği usul ve esaslara göre yerleştirileceğini açıkladı.

İzmir Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Binali Yıldırım, Politika, Güncel

Kaynak: Hürriyet

29.02.2020 16:14:27