İmkon 3. Olağan Genel Kurulu

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Demir çelik fiyatlarındaki aşırı yükselişe çözüm bulunamamış, inşaat sektörünün kaderi adeta 20 civarında demir çelik entegre tesis sahiplerinin insafına terk edilmiştir.

27.04.2018 13:14İmkon 3. Olağan Genel Kurulu
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Demir çelik fiyatlarındaki aşırı yükselişe çözüm bulunamamış, inşaat sektörünün kaderi adeta 20 civarında demir çelik entegre tesis sahiplerinin insafına terk edilmiştir." dedi.

İMKON'un 3. Olağan Genel Kurulu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

Tellioğlu, burada yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörünü düzenleyen Müteahhitlik Hizmet Kanunu'nun bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.

İnşaat sektörünün sorunlarına değinen Tellioğlu, demir fiyatlarındaki artışın inşaat sektörünü bitirme noktasına getirdiğini ifade etti.

Tellioğlu, "Son 1 yıldır kilogram fiyatı 1,45 liradan yaklaşık 3 liraya yükselen demir çelik ürünleri müteahhitlik sektörünün belini büküyor. Bununla birlikte inşaat sektöründe kullanılan malzemelere gelen zamların yüzde 50'yi aşması piyasanın ve satışların da durgun olduğu inşaat sektörüne büyük darbe vurmuştur. Demir çelik fiyatlarındaki aşırı yükselişe çözüm bulunamamış, inşaat sektörünün kaderi adeta 20 civarında demir çelik entegre tesis sahiplerinin insafına terk edilmiştir." diye konuştu.

"Müteahhitlerimiz birlikte hareket etsin"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da başkentte inşaat sektörünün hafriyatla ilgili sorunlarının belediye şirketi vasıtasıyla çözüleceğini belirtti.

Sektörle iş birliği yaparak düzenli, kaliteli, huzurlu, adaletli bir iş ortamı oluşturmak için çalıştıklarını vurgulayan Tuna, "Müteahhitlerimiz yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerde birlikte hareket etsin, ortaklıklarını güçlendirsinler. El ele vererek şehrimizi, ülkemizi daha da ileri taşımak için hep birlikte çalışmalıyız." ifadesini kullandı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da yeni yönetim olarak inşaat sektörünün sıkıntılarını çözmek için çalışacaklarını bildirdi.


İMKON'un inşaat sektörünün en büyük çatı örgütü olduğuna dikkati çeken Baran, şunları kaydetti:

"İnşaat sektörü sadece yapıları değil, ülkemizin geleceğini de inşa ediyor. Nüfus artışına ve şehirleşmeye paralel olarak konut ihtiyacının, devletin baraj, yol, köprü gibi yatırımlarının sürekli arttığı ülkemizde inşaat sektörü de gittikçe büyüyor. Müteahhitlik firmalarımız dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyor ve göğsümüzü kabartan başarılara imza atıyor. Bu kadar önemli bir sektörün ayakta tutulması, müteahhitlerimizin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması, sektörün disipline edilmesi, her önüne gelenin müteahhitlik yapmasının önüne geçilmesi gerekiyor."

Genel Kurulda konuşmaların ardından yapılan seçimde Tahir Tellioğlu yeniden İMKON Genel Başkanlığına seçildi.

Ankara Ticaret Odası, Mustafa Tuna, Ekonomi

Kaynak: AA

16.10.2019 02:57:14