İmmib, Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi

Türkiye Toplam İhracatının 3'te 1'ini Gerçekleştirerek 28 Milyar Dolarlık İhracat Rakamına Ulaşan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İmmib) Genel Sekreterliği, Bünyesinde Yer Alan Başarılı İhracatçıları Düzenlediği Törenle Ödüllendirdi.

İmmib, Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi
10.07.2007 17:54 | Son Güncelleme: 10.07.2007 17:54

Türkiye toplam ihracatının 3'te 1'ini gerçekleştirerek 28 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği, bünyesinde yer alan başarılı ihracatçıları düzenlediği törenle ödüllendirdi.

2007 yılı ilk 6 aylık ihracat performansının da değerlendirildiği törene, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TİM Başkanı Oğuz Satıcı ve İMMİB Başkanlar Kurulu ve İstanbul Demir ile Demirdışı Metaller İhracatçı Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki'nin yanı sıra İMMİB Genel Sekreteri Mutlu Öktem, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Keleş, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, İstanbul Demir Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Serdar Koçtürk, İstanbul Değerli

Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı İnan Altınbaş ve İstanbul Elektrik Elektronik ve Makine Sanayi Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Göksen Körezlioğlu katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İMMİB'in büyük bir özveriyle çalışarak 28 milyar dolarlık ihracata ulaştığının altını çizdi.

"Vizyonumuz başta çok eleştiri alsa da zamanla başarımız ortaya çıktı, zor şartlar altında büyük ihracat artış oranları gerçekleştirdik" diye konuşan Tüzmen, 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolarlık rakamın 150-200 milyar dolarını tek başına İMMİB'in gerçekleştirebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

Tüzmen, "Bu yılın toplam ihracatını Cumhuriyetimiz'in 100. yılında İMMİB tek başına yapacak. Bu tarz başarılara alışalım, bizde bu potansiyel var" dedi.

Ülkelerin gelişiminde ve demokrasi kültürünün yerleşmesinde ihracatın büyük önemi olduğunu söyleyen Tüzmen, "Kişi başı gelirin 5 bin dolar civarı olduğu ülkemizde demokrasi de bu kadar oluyor. Tüm dünyada kişi başı gelirin 15 bin doların altında olduğu ülkelerde demokrasinin tam olarak uygulandığını göremezsiniz. İhracat, gelirin artışına olan katkısı sayesinde demokrasi yolunda da önemli bir basamak" diye konuştu.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise ihracatın tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu belirterek, "İhracatçılar özel insanlar" dedi. İMMİB üyelerinin gururlanmakta haklı olduklarını vurgulayan Satıcı, sadece rakamların önemli olmadığını ifade ederek kültürün, işbirliğinin, güç ve dayanışmanın ürünlerinin alındığını belirtti.

Satıcı, "Tüm güzelliklere ve demokrasiye giden yol ihracattan geçiyor. Ben de böyle bir hedefte böyle bir ekiple çalışmaktan gurur duyuyorum" diye konuştu.

İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki de 2006 yılında gerçekleştirilen 28 milyar dolarlık ihracatı, 2007 yılında 35 milyar dolar seviyesine çıkartacaklarını ifade etti. "2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracatın yarısını gerçekleştirmeyi ana hedef olarak görüyoruz" diye konuşan Öztiryaki, üretimde ve ihracatta yıldız olmuş, dünyada başarılı olmuş firma sayısını artırmayı planladıklarını söyledi.

"İMMİB bünyesinde yer alan ihracatçı firmalar sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada mağazalaşıyor ve marka oluyorlar. Birçok ülkede yüzde 10'lara varan pazar payları elde ediyorlar" diye konuşan Öztiryaki, İMMİB ihracatına katkı yapan 23 bin firmanın bu gururu paylaştığını sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından 2006 yılı başarılı ihracatçılarına ödülleri verildi. Buna göre İMMİB Genel Sekreterliği bünyesinde en fazla ihracat yapan 10 firma şöyle:

"Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş, Vestel Dış Ticaret A.Ş, Arçelik A.Ş, Diler Dış Ticaret A.Ş, Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar Endüstri A.Ş, İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş, Ram Dış Ticaret A.Ş, Yücel Boru İhracat İthalat ve Pazarlama, Beko Elektronik A.Ş, Kibar Dış Ticaret A.Ş. olarak gerçekleşti.

(CHT-SN-SN-E)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››İmmib, Başarılı İhracatçılarını Ödüllendirdi - Ekonomi