13 Eylül 2017, 10:07

İngilizlerden Ürküten İddia: Yüzlerce Eski DEAŞ'lı Türkiye Sınırına Dayandı

İngiliz gazetesi Guardian'a göre Suriye'de darbe üstüne darbe yiyen DEAŞ'ın eski militanları Türkiye sınırına dayandı. Yüzlerce eski militan, Türkiye üzerinden ailelerine ulaşmayı hedefliyor.

DEAŞ'dan ayrılan yüzlerce cihatçının kaçış umuduyla  Suriye'nin  İdlib vilayetinde  Türkiye sınırına yığıldığı iddia edildi.  The Guardian gazetesi haberinde, bu cihatçıların onlarcasının son haftalarda  Türkiye'ye girdiğini de öne sürdü.

"TÜRKİYE ÜZERİNDEN EVLERİNE DÖNMEYE ÇALIŞIYORLAR"

DEAŞ  Suriye'de kontrol altında tuttuğu toprakların büyük kısmını kaybederken, örgütün yüzlerce eski üyesinin  Türkiye sınırındaki  İdlib vilayetinde toplandığı belirtiliyor. İddiaya göre,  İdlib'e kaçan bu yabancı teröristlerin birçoğu  Türkiye üzerinden evlerine dönmeyi umuyor. İngiliz gazetesi  The Guardian'ın haberinde, son haftalarda 'birkaç düzine eski savaşçının  Türkiye'nin güneyine geçtiği' de iddia edildi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre,  The Guardian'ın Martin Chulov imzasıyla yayımladığı  İstanbul mahreçli haberdeki iddialar şöyle:

DEAŞ'dan kaçan yüzlerce eski savaşçı,  Suriye'nin  İdlib vilayetinde toplandı. Bu kişilerin birçoğu  Türkiye üzerinden geçerek Ortadoğu,  Kuzey Afrika ve  Avrupa'ya geri dönmeyi planlıyor.

'DÖRT SUUDİ AŞIRILIKÇI TÜRKİYE'YE 8 BİN DOLARA GEÇTİ'

İddiaya göre, son haftalarda birkaç düzine eski savaşçı sıkı koruma ve kontrol olmasına rağmen sınırı geçerek  Türkiye'nin güneyindeki kent ve kasabalara geldi.

Gazetenin 'Suudi Arabistanlı aşırılıkçılar' diye nitelediği dört kişi, insan kaçakçılarına 2 biner dolar ödeyerek eylül başında  Türkiye'nin güneyindeki bir noktaya geçti.

'300 ESKİ MİLİTAN VAR'

Suriye'den ağustos sonunda kaçan bir Suudi vatandaşının anlattığına göre, yaklaşık 300 eski DEAŞ üyesi  İdlib'in kuzeyinde, şu an  El Nusra'nın hâkim olduğu bölgede biraraya gelmiş durumda. İsmini Ebu Saad olarak veren 26 yaşındaki eski DEAŞ'lı, bu kişilerin birçoğunun Suudi olduğunu, aralarında  Avrupa,  Fas ve Mısırlı eski militanların da bulunduğunu anlattı.

Eski DEAŞ üyesi, "İdlib'de kaçmaya çalışan yaklaşık 300 kişi var. Birçoğu Suudi. Bazıları ailelerini son bir defa görmek istiyor ve başlarına ne gelecekse kabul edeceklerini söylüyor. Hiçbirinin arık DEAŞ'a inandığını sanmıyorum. Hepsinin kaçmak için bir sebebi vardı." dedi.

Ebu Saad, "Çoğu benim gibi gitmek istiyor. Birçoğu, birlikte savaştıkları grubun kendilerine oyun oynadığının farkındalar. Diğerleri de Nusra'ya güvenmiyor. Birlikte savaştıkları kişilerin doğru yolda olduğuna inanan fazla kişi yok." diye konuştu.

'İSTİHBARATÇILAR ENDİŞELİ'

Haberde, geçen yıldan bu yana  Irak ve  Suriye'den kendi ülkelerine kaçmaya çalışan eski DEAŞ üyelerinin uluslararası istihbarat kurumları tarafından da 'yönetilemez bir tehdit' olarak görüldüğü belirtildi. Martin Chulov'un görüştüğü Fransız yetkililer, DEAŞ'a katılan vatandaşlarının savaşta ölmesini tercih ettiklerini, ülkeye dönmek isteyenleri desteklemek gibi bir planları olmadığını anlattı.

13 Eylül 2017 Çarşamba 10:07