BBC

İngiltere'de bir kadın yanlış sperm donöründen hamile kaldı

İngiltere'de bir klinikte hamile kalmak için tedavi gören kadın, istediği donörden farklı bir erkeğin sperminden hamile kaldı. Yapılan hata sonucu klinik özür dilerken, kadın da hataya rağmen gebeliği sürdürme kararı aldı.

05.10.2019 10:54 | Son Güncelleme: 05.10.2019 19:31

'de bir kadın 'yanlışlıkla', seçtiği donörden farklı bir erkeğin spermiyle hamile kaldı, klinik hatanın 'evraklardaki karışıklıktan' kaynaklandığını söyledi.

İngiltere'nin Doğurganlık ve Embriyoloji Departmanı (HFEA), çiftin ikinci çocukları için Chelmsford'taki Simply Fertility adlı klinikte sperm bağışına başvurduğunu ve hatanın klinikten kaynaklandığını ifade etti.

Klinik de hatanın tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

2016'DA DA TEDAVİ OLMUŞLARDI

Çift aynı klinikte 2016'da da tedavi görmüştü. İlk sperm donörüyle yapılan tedavi başarısız olunca ikinci bir donörü denediler. İngiliz kadın ikinci denemede gebe kalabildi.

Geçen yıl ikinci çocuklarını da genetik bağı korumak için aynı sperm donöründen yapmak isteyen çift yeniden kliniğe gitti.

KAN BAĞI OLSUN DİYE AYNI DONÖRÜ İSTEDİLER

Ama klinik yanlışlıkla ikinci sperm donörü yerine, ilk denemede tedavinin başarısız olduğu ilk sperm donörünü kullandı.

HFEA, hatanın embriyo transferi yapıldıktan sonra fark edildiğini duyurdu. Klinik yaptıkları hatayla ilgili HFEA'yı ve çifti bilgilendirdi. Çift ise hataya rağmen gebeliği sürdürme kararı aldı.

"ÖZÜR DİLERİZ"

Klinikten yapılan açıklamada "Yaptığımız soruşturma kapsamında hatanın neden kaynaklandığını tespit ettik ve tekrarlanmaması için gerekli önlemleri aldık. Hasta gizliliği uyarınca konusunun ayrıntılarını paylaşamıyoruz ama sebep olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz" dendi.

HFEA'nın raporuna göre donasyon tedavilerinde hata oranı genelde düşük oluyor. Departman bu oranın yüzde 1'in altında olduğunu ama geçen yıl yüzde 6'ya çıktığını, son üç yılda ise toplam hata oranının yüzde 18'e çıktığını duyurdu.

İngiltere'de bir kadın yanlış sperm donöründen hamile kaldı

İngiltere, Dünya
BBC


19.01.2020 08:22:36