Türkiye'de son bir ayda 23 inşaat işçisi tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybetti

Türkiye'de inşaat sezonun başlamasıyla birlikte son bir ayda 23 inşaat işçisi tedbirsizlik nedeniyle yaşamını yitirdi. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı Mehmet Narin, ölümlerde tedbirsizliğin en önemli faktör olduğunu ifade etti.

02.07.2020 20:39 | Son Güncelleme: 03.07.2020 01:00

Türkiye'de son bir ayda çeşitli iş kollarında çalışan 156 işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiği öğrenilirken, bu işçilerden 23'ünün inşaatlarda çalışan işçiler olduğu öğrenildi.

ÖLÜMLERDE TEDBİRSİZLİK EN ÖNEMLİ FAKTÖR

6331 sayılı İş Güvenliği Kanunun devreye girmesiyle birlikte iş kazalarında gerileme olduğunu belirten iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Mehmet Narin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yayınlanan raporda sadece mayıs ayında inşaat iş kolunda 23 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Narin, ölümlerde tedbirsizliğin en önemli faktör olduğunu açıkladı.

Türkiye'de son bir ayda 23 inşaat işçisi tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybetti

"UCUZ İŞ EKİPMANLARI İŞÇİ ÖLÜMLERİNE NEDEN OLMAKTADIR"

İş kazalarının yaşanmasının ana sebebinin iş verenlerin ucuz malzeme alımından kaynaklandığını aktaran Narin, "Ölümlerin yaşanmaması için özellikle iş sağlığı ve güvenliği ekipmanlarının seçiminde daha çok nitelikli ekipmanların tercih edilmesi gerekirken, iş verenler tarafından ucuz malzeme seçimi yapılması ile birlikte yüzlerce işçinin ölümüne neden olmaktadır. Mesleki eğitimler de bu konuda çok önemlidir ve bunun uygulanması gerekmektedir. Fakat inşaat iş kollarında çalışanların mesleki eğitimlerinin tamamlamaması ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaması da iş kazaların da önemli bir faktör olarak önümüze çıkmaktadır" diye konuştu.

Türkiye'de son bir ayda 23 inşaat işçisi tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybetti
Türkiye’de son bir ayda 23 inşaat işçisi tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybetti

Kaynak: İHA

Yorumlar (2)
BRS:16: BİZE BİR ŞEY OLMAZ ZİHNİYETİ İLE TESADÜFEN YAŞIYORUZZZZZZZZ. BAŞIMIZA BİR HAL GELİNCEDE KİME SALDIRACAĞIMIZI BİLMİYOR ÖNÜMÜZE GELENE SALDIRIYORUZZZ.
ADMAN: Neresinden tutsan elinde kaliyor, bunun gibi haberleri duydukca Avrupa bizi kiskaniyor.
Haberler››3. Sayfa››Türkiye'de son bir ayda 23 inşaat işçisi tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybetti - Haberler