İnsanoğlu Rosetta ile İlk Kez Bir Kuyruklu Yıldızda

Kuyruklu yıldız avcısı Rosetta ve iniş robotu Philea 10 yıldan sonra hedeflerine vardılar, insanoğlu ilk kez bir kuyruklu yıldızı keşfediyor.

13.11.2014 09:58 | Son Güncelleme: 13.11.2014 09:58İnsanoğlu Rosetta ile İlk Kez Bir Kuyruklu Yıldızda
Kuyruklu yıldız avcısı Rosetta ve iniş robotu Philea 10 yıldan sonra hedeflerine vardılar, insanoğlu ilk kez bir kuyruklu yıldızı keşfediyor.

Önceki gün Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına 10 yıllık bir yolculuk yapan Rosetta uydusunun, üzerinden canlı yayın yapacağını vermiştik. İşte Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın (European Space Agency) aracı olan Rosetta ve iniş robotu Philea, dün hedefe vardı ve 7 saat süren bir iniş yolculuğundan sonra Philea sonunda Churyumov-Gerasimenko'ya adım attı.

Twitter'dan tüm dünyaya inişini canlı yayınlayan Philea'dan mesaj geldiğinde ESA tesislerinde büyük bir sevinç yaşandı. Philea bu görev için 10 yıldır Rosetta uydusunun üzerinde beklemekteydi. 10 sene sonra Philea'nın sorunsuz çalışması ve mükemmel inişi, ESA'nın kendi ekibini bile şaşırttı. Ama Philea'nın kuyruklu yıldız yüzeyinde sabit durmasını sağlayan otomatik çıpaların çalışmadığı ve bu yüzden Philea'nın yüzeyde ne kadar kalacağı bilinmezliğini koruyor.

NASA 2005 yılında gerçekleştirdiği Deep Impact projesinde ilk kez bir kuyruklu yıldıza bir uydu çarptırmayı başarmıştı. Ama bir uydunun bir kuyruklu yıldızın yüzeyine inmesi, insanlık tarihinde bir ilk. Kuyruklu yıldızları araştırmak çok önemli, çünkü bunlar çeşitli gezegenlerin oluşum döneminden kopup uzayda gezinmeye başlayan kaya parçaları. Herhangi bir engele takılmadıkları sürece milyarlarca yıl uzayda belli yörüngelerde dolaşan kuyruklu yıldızlar, içerikleri malzemeler ve moleküller açısından evrenin geçmişinin öğrenilmesi için önemli birer kaynak gibi görülebilir.

Hedefine erişmesi için 1.4 milyar Euro harcanan Rosetta, Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının Güneş etrafındaki yörüngesi boyunca onunla kalacak ve dünyaya veri göndermeye devam edecek. Uydunun görevi 2015 Aralık ayında resmi olarak sona eriyor.The post İnsanoğlu Rosetta ile İlk Kez Bir Kuyruklu Yıldızda appeared first on Silikon Vadisi TV.

Avrupa Uzay Ajansı, Twitter, Teknoloji

Kaynak: SilikonVadisi.tv

20.02.2020 06:03:14