İpek Çeken Biyografisi

İpek Çeken

Doğum Yeri : Ankara / Türkiye
Doğum Tarihi : 1.1.1966 / 0.0.0

İpek Çeken Kimdir?

1966 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Namık Kemal İlkokulunda başladığı eğitimine, TED Ankara kolejinde sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı’ndan 1988 yılında derece ile mezun oldu ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı ödülünü aldı.

Tiyatro ile birlikte müzik çalışmaları da yaptı ve TRT Ankara Çocuk Korosu ve TRT Ankara Gençlik Korosunda korist olarak çalışmalarda bulundu. Ayrıca tiyatro oyunculuğu ile birlikte Ankara Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü görevlerini yürüttü.Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra reklam filmleri, televizyon dizilerinde, eğitim ve magazin programlarında oyuncu ve sunucu olarak da yer aldı.

1993 yılında başlayan ve 1350 bölüm devam ederek 1999 yılında sona eren “Ferhunde Hanımlar” adlı dizide Nevzat karakterini canlandırdı. Dizide Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Melek Baykal, Şahap Sayılgan, Tamer Karadağlı, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Meral Niron, Hatice Aslan gibi oyuncular oynadı.

2002 yılında “Teyzemin Nesi Var?” adlı dizide başrol oynadı. 2012 yılında Keşanlı Ali Destanı’nda Zilli Zarife rolünü canlandırdı.2013-2016 yılı arası Unutma Beni dizisinde rol aldı.

İpek Çeken, Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal ile evli ve bir kızı bulunuyor.