Irak Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs uyarısı: Tehlike çanları çalıyor

Irak Sağlık Bakanlığı, son aylarda ülkede koronavirüs vakalarında yaşanan artışı "tehlike çanları" olarak nitelendirdi. Vatandaşların tedbirlere uymadığı için vakaların arttığı belirtilen bakanlık açıklamasında, "Vaka sayısının daha da azalması bekleniyordu. Beklenmedik bir durum yaşanıyor" denildi.

01.08.2020 16:02 | Son Güncelleme: 01.08.2020 17:20

Irak Sağlık Bakanlığı, son aylarda ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınındaki artışın nedeninin vatandaşların sağlık kurallarına uymamasından kaynaklandığını belirterek, vakalardaki artışları "tehlike çanları" olarak nitelendirdi.

"VAKA SAYISININ DAHA DÜŞMESİ BEKLENİYORDU"

Irak Sağlık Bakan Yardımcısı Hazim el-Cümeyli yaptığı açıklamada, ülkede yeni tip koronavirüs salgınındaki vaka sayısında yaşanan artışı "tehlike çanları" olarak nitelendirdi. Bir gün içinde tespit edilen 3 bin 346 vakayla en yüksek korona virüs vaka sayısının dün kaydedildiği ülkede bu durumun vatandaşların kurallara uymamasından kaynaklandığını belirten el-Cümeyli, "Vatandaşların sağlık kurallarını hiçe sayması, ülkede vakaların artmasına neden olacağı uyarısında daha önce bulunmuştuk" ifadelerini kullandı. El-Cümeyli, "Ölüm oranı azalmasına rağmen vaka sayısının daha da düşmesi bekleniyordu. Ancak beklenmedik bir durum yaşanıyor" dedi.

"İHLALDE BULUNANLAR AĞIR BİR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI"

Sağlık kurallarını ihlal edenlere caydırıcı cezaların uygulanmasını isteyen Bakan Yardımcısı el-Cümeyli, "Güvenlik görevlileri üzerine düşen görevi yapıyor, ancak kuralları ihlal edenlerin hakkında yasal işlemler yapılmıyor. Bu yüzden ihlalde bulunanların ağır bir şeklide cezalandırılmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

IRAK'TA SON DURUM

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Irak'ta bugüne kadar 4 bin 741 kişi hayatını kaybederken, 87 bin 434 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu.

Irak Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs uyarısı: Tehlike çanları çalıyor

Kaynak: İHA

Yorumlar (22)
BÜŞRA: Savaş var diyerek Suriyelileri içimize sokmuştuk. Korona belasından kaçan Din, Diyanet Kardeşlerimiz Olan İranlıları da aramızda görmeye mecburuz. 4 karısı olan birisinin hakkını tam vermese hesabını veremez. Hepsine eşit davranmak zorunda.
VATANDAŞ: insanlar ne yaparlarsa yapsın yaşanacak olanlar yine yaşanacak insan sadece kendisini kontrol edebilir başkasını edemez bu işin arkasındakiler yapmak istediklerini bir şekilde yapacaklar ama Allah olayları eninde sonunda peygamberinin bildirdiği noktaya getirecektir ahir zaman hadisleri geleceğin gerçek olan tek anlatımıdır muhakkak olaylar onlara göre gelişecektir insanlar ne derse desin bu değişmeyecektir yapılacak en doğru şey günümüz olaylarını bu hadislere göre değerlendirmektir yol ortaya
Anlamadığım Suriye de vaka yok denecek kadar azmış aşı falan bulmuş olmasınlar.
Haberler››Dünya››Irak Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs uyarısı: Tehlike çanları çalıyor - Haberler