Irak'ta Altunköprü Katliamının 16. Yıldönümü

Irak Türkmen Cephesi, Altunköprü Katliamının 16. Yıldönümünü Nedeniyle Ankara'da Ulus ve Kızılay Olmak Üzere İki Ayrı Bölgede Kurulacak Stantlarda Altupköprü'yü Tanıtan ve Katliamı Kınayan Broşürler Dağıtacak.

Irak'ta Altunköprü Katliamının 16. Yıldönümü
23.03.2007 13:58 | Son Güncelleme: 23.03.2007 13:58

Irak Türkmen Cephesi, Altunköprü katliamının 16. yıldönümünü nedeniyle Ankara'da Ulus ve Kızılay olmak üzere iki ayrı bölgede kurulacak stantlarda Altupköprü'yü tanıtan ve katliamı kınayan broşürler dağıtacak.

Irak Türkmen Cephesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Altunköprü'nün Irak'ta, Kerkük ve Erbil arasında "Küçük Zap Nehri" üzerinde kurulmuş şirin bir Türkmen kasabası olduğu hatırlatılarak, "Altunköprü'nün tüm güzelliklerinin yanı sıra hazin bir öyküsü de vardır. 28 Mart 1991 tarihinde Altunköprü'de, suçsuz ve günahsız 102 Türkmen, sorgusuz, sualsiz ve hunharca katledilmiştir. Bu nedenle Osmanlının yadigarı Altunköprü, aynı zamanda şehitler diyarı olarak hatırlanacaktır. Altunköprü katliamı ise Saddam'ın Türkmenlere karşı sınır tanımayan zulmünden sadece bir örnektir" denildi. Açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Irak Türkmen Cephesi de, Altunköprü katliamının 16. yıldönümü nedeniyle 28 Mart'ı kapsayan hafta, Irak'ta ve yurtdışı temsilciliklerinde anma günleri düzenleyecektir. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği ise Ankara'da, 25-28 Mart tarihleri arasında bir anma etkinliği düzenlemiştir. Bu etkinliğe Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği de katkıda bulunacaktır. Bu etkinlik çerçevesinde, 25 Mart 2007 tarihinden itibaren dört gün sureyle iki merkezi semtte; Ulus (Heykel) ve Kızılay'da (Yüksel Caddesi) kurulacak stantlarda Atunköprü'yü tanıtan ve katliamını kınayan broşürler dağıtılacaktır. Irak Türkmen Cephesi, Irak Türklerini derinden etkileyen ve dün gibi hatırlanan bu katliam hakkındaki duygu ve düşüncelerini, Türkiye kamuoyuyla paylaşmak istemiştir. Irak Türkmen Cephesi, basınımızın konuya göstereceği duyarlığa teşekkür eder. Dağıtılacak broşürün, arkalı önlü örneği ektedir. Orijinali temsilciliğimizden temin edilebilir".

(YZE-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Irak'ta Altunköprü Katliamının 16. Yıldönümü - Haberler