'Irak'taki Başarısızlık Önce Ortadoğuda Hissedilir

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'ta Başarısızlığın Mezhep Çatışmaları ve Aşırı Uçları Teşvik Edeceğini ve Bu Etkinin İlk Önce Orta Doğu'da Hissedileceğini Söyledi.

18.04.2007 15:28 | Son Güncelleme: 18.04.2007 15:28'Irak'taki Başarısızlık Önce Ortadoğuda Hissedilir
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'ta başarısızlığın mezhep çatışmaları ve aşırı uçları teşvik edeceğini ve bu etkinin ilk önce Orta Doğu'da hissedileceğini söyledi.

Orta Doğu gezisi çerçevesinde Mısır'ı ziyaret eden Gates, ABD Ticaret Odasının düzenlediği yemekte yaptığı konuşmada, Arap ülkelerine, Irak'ta direnişi bastırmak ve siyasi uzlaşmayı yüreklendirmek için nüfuzlarını kullanma tavsiyesinde bulundu.

Gates, Irak'ta bu noktaya nasıl geldikleri konusunda anlaşmazlıkları ne olursa olsun, başarısızlığın ve bu ülkedeki kargaşanın Orta Doğu'da ve Körfez bölgesinde her ülkenin refah ve güvenliğini etkileyeceğini belirtti.

Savaşa karşı olanların Irak'taki başarısızlığa sevinebileceğini, "bu duyguların, tehlikeli biçimde dar görüşlü ve yıkıcı" olduğunu söyleyen Gates, başarısızlığın ilk etkilerinin Washington veya New York'tan önce Orta Doğu'nun başkentlerinde hissedileceğini ifade etti.

Robert Gates, ABD'nin bölgedeki müttefiklerini koruma taahhüdünü yineleyerek, İran ve Suriye'nin de Irak'ta şiddetin azaltılması ve uzlaşmanın teşvik edilmesine yardımcı olarak çözümün parçası haline gelmeleri gerektiğini kaydetti.


Kaynak: AA

20.02.2020 04:00:35