Peşmerge Ağır Silahlarla Saldırdı, İran Destek Verdi

Diyala'nın Celavla kasabasında Peşmerge güçleriyle IŞİD militanları arasındaki çatışmalar devam ederken İran birliklerinin de IŞİD'i vurduğu iddia edildi.

24.08.2014 13:14 | Son Güncelleme: 24.08.2014 14:40

Irak'ın vilayetine bağlı kasabasında, Peşmerge güçleriyle terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasındaki çatışmalar sürüyor.

PEŞMERGE FÜZE VE HAVAN TOPLARIYLA SALDIRIYOR

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Irak ordusunun da helikopterlerle hava desteği verdiği Peşmerge güçleri, bir süre önce IŞİD'in kontrolüne geçen Celavla kasabasını geri almak için Katyuşa füzeleri ve havan toplarıyla IŞİD mevzilerine saldırıyor. Irak ordusuna ait helikopterler de kasaba merkezindeki IŞİD hedeflerini vurdu.

KESKİN NİŞANCILAR İLERLEMEYE ENGEL OLUYOR

Çatışmalarda zaman zaman Peşmerge ile IŞİD militanları arasındaki mesafenin 100 metreye kadar düştü. Ancak Peşmerge güçlerinin, sokak çatışmaları eğitimi ve tecrübesi olmadığından ilerlemekte güçlük çektiği belirtildi. Keskin nişancı IŞİD militanları da Peşmergenin ilerlemesini engelliyor. Bu arada Peşmerge güçlerine bir grup PKK'lının da destek verdiği görüldü.

İRAN DA IŞİD'İ VURDU

Öte yandan birliklerinin de Irak'la olan Pervizhan Sınır Kapısı'nın güvenliğini sağlamak için Peşmergeye topçu birlikleriyle destek verdiği öne sürüldü. İran topçu birliklerinin de havan topu ve Katyuşalarla IŞİD hedeflerini vurdukları iddia edildi.

TERK ETTİĞİ KÖYLERE PATLAYICI YERLEŞTİRİYOR

Peşmerge kaynaklarından alınan bilgilere göre, IŞİD militanları geri çekilmek zorunda kaldıkları bölgelerdeki stratejik köprü, bina ve tepelerdeki mevzileri patlatıyor. Kaçarken yollara mayın döşeyen IŞİD militanları, ayrıca terkettiği köylere patlayıcılar yerleştirerek, Peşmergelere ve sivillere zarar veriyor.

CELAVLA STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Celavla kasabası, Irak ordusunun çekilmesinin ardından Kürt yönetiminin kontrolüne giren Hanekin ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yerel kaynaklar, Hanekin'in güvenliğinin Celavla'dan geçtiğini belirtiyor. Celavla ayrıca Bağdat'a giden tüm yolların kesiştiği bölgede bulunması yönünden stratejik öneme sahip. Bölge aynı zamanda İran sınırına 30 kilometre mesafede bulunuyor.

Nüfusu 60 bin olan Celavla kasabasında halk, çatışmalar nedeniyle evlerini terk ederek Erbil, Süleymaniye ve Kerkük'e sığınmıştı.

İRAN IŞİD'LE MÜCADELE İÇİN ŞART KOŞMUŞTU

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'a nükleer programından dolayı uygulanan yaptırımların kaldırılması koşuluyla uluslararası mücadeleye destek vereceklerini açıklamıştı.

İran'ın resmi ajansı İRNA'ya konuşan Zarif, Irak'ta harekete geçme konusunda anlaşmaya varırlarsa, bunun karşılığında İran içinde bir şeyler yapılmasını beklediklerini ifade etmişti.

Peşmerge Ağır Silahlarla Saldırdı, İran Destek Verdi

Celavla, Diyala, Işid, İran, Politika, Güncel

Kaynak: AA


19.02.2020 08:41:29