İran Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani Hayatını Kaybetti

İran medyasının bildirdiğine göre, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı ve eski cumhurbaşkanlarından Rafsancani hayatını kaybetti.

08.01.2017 19:36İran Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani Hayatını Kaybetti

Kalp rahatsızlığı nedeniyle akşam saatlerinde Tahran'daki bir hastaneye kaldırılan Rafsancani 83 yaşında yaşamını yitirdi.

83 YAŞINDAYDI

İran'ın önde gelen politikacılarından Ayetullah Haşimi Rafsancai hayatını kaybetti.

Kalp rahatsızlığı nedeniyle bu akşam Tahran'daki bir hastaneye kaldırılan Rafsancani, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İran İslam Devrimi kurucu liderlerinden olan Rafsancani, devrim süresince ülkedeki liderlik makamı dışında hemen hemen tüm kilit pozisyonlarda görev yapmıştı.

3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin ölümü nedeniyle ülkede 3 gün yas ilan edildi. Bakanlar Kurulu ayrıca Rafsancani'nin toprağa verileceği salı gününü resmi tatil ilan etti.

Hayatını kaybeden Rafsancani'nin naaşı hastaneden alınarak ülkenin kuzeyindeki Cemaran Hüseyniyesi'ne kaldırıldı.

Ülkedeki birçok yetkili ve Rafsancani'nin ailesi Cemaran'a gelerek Rafsancani için yapılan veda törenine katıldı.

AİLESİ GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Törende Rafsancani'nin ailesi gözyaşlarını tutamadı. Cezaevinde 10 yıllık mahkümiyet süresini geçiren Rafsancani'nin oğlu Mehdi, geçici izinle serbest bırakılarak babasının cenazesi başına geldi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve ülkedeki birçok yetkili, Rafsancani'nin ölüm nedeniyle taziye mesajları yayınladı.

Rafsancani, bu akşam kalp yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede 83 yaşında hayata gözlerini yummuştu.

Haşimi Rafsancani kimdir?

Ali Ekber Haşimi Rafsancani (d. 25 Ağustos 1934, Rafsancan), İranlı din ve devlet adamı. 1989-1997 arasında İran İslam Cumhuriyeti'nin 4. Cumhurbaşkanı.

İran'ın Kirman ilindeki Rafsancan'da doğdu. Fakir bir fıstık-çiftçisi ailenin oğluydu. 1948'de din eğitimini sürdürmek için Şiilerin kutsal kenti Kum'a gitti. 1958'de Ruhullah Humeyni'nin müridi oldu; zamanla Şiiler arasında 'Ayetullah'lıktan sonraki en yüksek ikinci derece olan 'Hüccetülislam' mertebesine yükseldi.

Humeyni gibi o da Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin modernleşme programına karşı çıktı. Humeyni 1964 yılında sürgüne gönderilince ülkede Humeyni için yardım toplayanların önderliğini üstlendi. 1975-78 arasında solcu teröristlerle ilişkisi olduğu ileri sürülerek yargılandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

Şahın devrilmesinden sonra 1979'da Humeyni İran'a dönünce onun önde gelen yardımcılarından biri oldu. İslami Cumhuriyetçi Parti'nin kuruluşunda önemli rol oynadı. Devrim Konseyi'nde görev aldı. Devrimin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığını üstlendi. 1980'de meclise seçildi ve Meclis Başkanlığına getirildi. Dokuz yıl boyunca Meclis Başkanı olarak görev yaptı ve zamanla İran'ın ikinci güçlü kişisi konumuna geldi. İran-Irak Savaşı (1980-1988) sırasında etkili rol oynadı.

Ağustos 1988'de savaşı sona erdiren ateşkesi kabul etmesi için Humeyni'yi ikna etti.

Haziran 1989'da Humeyni'nin ölümünden sonra temmuzda oy çoğunluğuyla İran cumhurbaşkanı seçildi.

Daha önce pek etkili olamayan yürütme organının yetkilerini artırarak güçlendi. Pragmatik bir politika izleyerek sertlik yanlısı İslamcılara karşı başarı kazandı. İran'ın uluslararası ilişkilerde yalnızlığa itilmesini önlemeye çalıştı. Savaştan çıkan ülke ekonomisini canlandırmak için yabancı sermaye yatırımlarından ve özel girişimden yararlanmak stratejisine uygun olarak, Avrupa'yla ilişkileri yenilemeye çalıştı. 1993'te, oy oranı düşmekle birlikte, yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda daha fazla oy almasına rağmen, ikinci turdaki rakibi Mahmud Ahmedinejad'a geçilerek, yenildi.

Halen, İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanlığını yürütmektedir.


Haşimi Rafsancani, Ali Ekber, İran, Dünya

19.10.2019 05:14:19