İşadamları Doğu'ya yatırım gelmesi için vergi muafiyeti istiyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanı Umut Oran, hükümetin öncelikli olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için bir eylem planı geliştirmesi gerektiğini söyledi.

21.11.2007 18:43 | Son Güncelleme: 21.11.2007 18:43İşadamları Doğu'ya yatırım gelmesi için vergi muafiyeti istiyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanı Umut Oran, hükümetin öncelikli olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için bir eylem planı geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Oran, bölgenin sorunları çözülmeden Türkiye'nin sağlıklı bir gelişmeyi kaydedemeyeceğine dikkat çekti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Sanayi ve Ticaret Odası ile Borsalar Birliği başkanları, hükümete sunulacak teşvik raporunu görüşmek üzere Diyarbakır'da bir araya geldi. Bölgenin kalkınması için vergi muafiyeti isteyen iş adamları, "sosyal barışın tesisi ancak ekonomiyle sağlanır" mesajı verdi.

24 ilin Sanayi ve Ticaret Odaları ile Borsalar Birliği başkanları, hükümetin 49 il için hazırladığı teşvik yasasıyla ilgili sunulacak teklifleri görüşmek üzere Diyarbakır Ticaret Borsası'nda toplandı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, üzerinde uzlaşacakları raporu hükümete sunacaklarını söyledi.

Bölgenin ekonomik dinamiklerinin dikkate alınmadan yürürlüğe konulan teşvik yasalarının bölgede etkili olmadığına işaret eden Kaya, "Bölgenin kalkınması için bugüne kadar 18 kez teşvik politikaları denendi. Ancak bunların tamamının bölgenin sosyoekonomik gelişmesine elle tutulur bir katkısı olmadığını görüyoruz. 1960 yılından sonra oluşturulan bölgesel kalkınma politikaları ve teşvik sistemleri, bölgeyi kalkındırmaktan çok diğer bölgelerle arasındaki uçurumu daha da açtı. Bugüne kadar doğu ve güneydoğu illeri, teşvik yasalarının sadece yüzde 5'inden yaralanabilmişlerdir. Bu toplantı sonrası tarım, hayvancılık, tekstil, turizm, madencilik ve gıda gibi sektörlerin desteklenmesi için talepleri hükümete sunacağız." dedi.

İller bazında yararlanma payının yüzde 5 olduğunu belirten Kaya, bölgenin teşvikten yararlandığı payın yüzde 5'i geçmediğine vurgu yaptı.

"Hükümete sunulmak üzere, bölgenin öncelikli ön plana çıkan sektörlerini belirledik. Bunlar turizm, tekstil, hazır giyim, hayvancılık, gıda, maden, mermer ve konfeksiyon sektörleridir" diyen Kaya, belirlenen bu sektörlerle ilgili taleplerini ortaklaştırıp bir rapor haline getirdikten sonra hükümete sunmak olduğunu söyledi.

Hükümetin öncelikli olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için bir eylem planı geliştirmesi gerektiğinin altını çizen TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanı Umut Oran ise, bölgenin 24 ilinin Türkiye'nin can damarı GAP ve daha önceki OHAL bölgesini kapsadığını hatırlattı.

Bölgedeki olumsuzluklar Türkiye'nin genelini etkilediğinin altını çizen Oran, şöyle konuştu: "Bunun çözümü için de mutlaka işin, aşın buralarda oluşturulması ve desteklenmesi gerekiyor. Barışın da sonuçta temelinde ekonomi, eğitim yatıyor. İnsanları doğdukları yerde karınlarını doyurabilirsek, o zaman göçün ve bir takım güvenlik sorunlarının da önüne geçeceğiz. Bu insanlara yerinde iş, aş sağlayarak bölge ve Türkiye'nin sosyal barışını tesis edebileceğiz. Hükümetin bir an evvel bölgeyle ilgili geçmişte yapılan hatalardan ders alarak, vergi muafiyeti yasası çıkartması gerekiyor. Bu olmazsa olmazdır. Vergi muafiyeti olmadığı taktirde buralara herhangi bir yatırımcının gelmesini beklememiz zor olur. Bizler iş adamları olarak taşın altına elimizi koymaya hazırız. Hükümetin bir an evvel bölgeyle ilgili istihdam politikaları geliştirmesi gerekir."


Kaynak: CHA

26.02.2020 11:15:24