25 Haziran 2015, 14:24

IŞİD'den Ayrılan Fransız Genç Kadın, Korkunç Gerçekleri Anlattı

IŞİD'den ayrılan 21 yaşındaki Fransız kadın, "terör örgütüyle işbirliği yapan kadınların, sadece militanların cinsel arzularını tatmin ettiğini" söyledi.

IŞİD'den ayrılan ve geçen hafta gözetim altında tutulduğu Gaziantep'te AFP'ye konuşan 21 yaşındaki Fransız kadından şoke eden açıklamalar... IŞİD'in dine dayanarak kadınları satın aldığını söyleyen 'Nadya', "terör örgütüyle işbirliği yapan kadınların, sadece militanların cinsel arzularını tatmin ettiğini" ifade etti.

AFP'den Fulya Özerkan'ın "böylesi bir izinle ilk kez gerçekleştirildiği" belirtilen görüşmesinde, Fransız genç kadın, IŞİD idaresi altındaki hayata ilişkin önemli iddialarda bulundu.

"İSLAMİ DEĞERLERİN UYGULANMADIĞI VAHŞİ BİR DÜNYA"

IŞİD üyelerinden internetteki sohbet odalarında etkilenen ve geçen bahar örgütün Suriye'nin kuzeyinde bulunan fiili başkenti Rakka'ya giden kadın, "Allah kanunlarının uygulandığı bir toprağa göç etmek istediğini, fakat kendini kadınlara bir nesne olarak yaklaşılan ve gerçek İslami değerlerin uygulanmadığı vahşi bir dünyada bulduğunu" söyledi.
"GENÇ KIZLARIN GÖZLERİNİ AÇMAK İÇİN KONUŞUYORUM"

Güvenlik gerekçesiyle gerçek adı açıklanmayan Nadya, hikâyesini, "Batı'nın bize karşı olduğunu ve Daeş'in halifelik olduğunu söyleyen genç kızların gözlerini açmak için konuşuyorum" diyerek anlatmaya başladı.

İSTANBUL'DAN ŞANLIURFA'YA...

İnternette tanıştığı IŞİD üyelerinin gönderdiği 1800 euro tutarında sahte bir çekle 4 Mart'ta Fransa'dan İsviçre'ye geçip, oradan da Türkiye'ye gelen genç kadını İstanbul'da iki kişi karşılamış. Otobüs bileti alıp Şanlıurfa'ya gönderilen Nadya, burada da iki kişi tarafından karşılanmış. Beraberindeki teröristlerle dikenli tellerden atlayarak sınırdan geçmişler ve o dönem IŞİD'in elinde bulunan Tel Abyad'a, sonra da Rakka'ya gitmişler.

FRANSIZCA BİLEN BİR IŞİD ÜYESİYLE EVLENMİŞ, 1 GÜN SONRA AYRILMIŞ

Rakka'ya 7 Mart'ta ulaşan Nadya, birkaç kadınla birlikte bir eve hapsedilmiş. "Evden çıkmak istiyorsa evlenmek zorunda olduğunu ve aksi taktirde hayatı boyunca evde kalacağını" söylediklerini anlatan kadın, iki hafta sonra, anadili Fransızca olan bir IŞİD üyesiyle evlenmeyi kabul etmiş.

"Ailenizi aramanıza izin verilmiyor. İnternetiniz yok ve her şey yasak" diyen Nadya, evlendikten bir gün sonra evliliğini sonlandırmış ve iki Fransız kadınla yaşamaya başlamış.

İŞKENCE GÖRMÜŞ

Geçmişte kuzeninin radikal dincilerle ilişkisi konusunda ifade verdiği Fransız istihbaratıyla bağlantıları olduğu gerekçesiyle hapse atıldığını anlatan kadın, iki buçuk hafta yeraltı hücrelerinde işkence gördükten sonra suçsuz bulunarak serbest bırakılmış.

"ORADA İSLAM YOKTU, KUR'AN YOKTU"

Görüşmede 3 aylık süreç boyunca yaşadıklarını, "İslam yoktu… Kur'an yoktu. Sadece silah ve bir tür savaş hayali kuran üniformalı insanlar vardı. Bunun sadece tanrıyı memnun etmek için olduğunu söylüyorlar. Ama dine dayanarak bizi satın alıyorlar" ifadeleriyle aktaran Nadya, örgütten ayrılmasına izin verildiğini ve hatta Türkiye sınırına götürüldüğünü öne sürdü.

"KADINLAR SADECE MİLİTANLARIN CİNSEL ARZULARINI TATMİN EDİYOR"

IŞİD idaresindeki yaşama ilişkin bilgiler veren Nadya şunları anlattı: "İslam'ı çok az uyguluyorlar. Kuran'ı çok az okuyorlar. Çoğu İslam'a geçmiş. İslam'ı bir yıldır biliyor. IŞİD'le işbirliği yapan kadınlar ise sadece savaşçıların cinsel arzularını tatmin ediyor. Biz kadınlar erkeklerin malı olduğumuzu biliyoruz. Ellerinde bir liste var; esmer istiyorum, sarışın istiyorum. Bu yaşta istiyorum."

TÜRKİYE'DE GÖZALTINA ALINDI, ÜLKESİNE GÖNDERİLDİ

Aşırı radikalleşen militanların Kur'an'dan çok kalaşnikov hayali kurduğunu görüp hayal kırıklığına uğrayan Nadya, 1 Haziran'da Türkiye'de gözaltına alındı ve salı gecesi ülkesine gönderildi.

GİDER GİTMEZ FRANSA'DA GÖZALTIN ALINDI

Genç kadın, "Fransa'da yaşıtım olan diğer genç kızlar gibi düzgün yaşamak istiyorum. Dışarı çıkabilmek ve güneşi görüp havayı hissedebilmek çok ilginç olacak" diyor.

Haberde, Fransız genç kızın ülkesine gönderildiği gibi gözaltına alındığı belirtiliyor.

Fotoğraflar: Adem Altan

Fransa,Türkiye,Rakka