İskilip'te 15 Çiftçiye 30 Düve Dağıtıldı

2004 Yılında Dünya Bankası ile İmzalanan Anlaşma Gereği Yürürlüğe Giren Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyon Projesi Kapsamında Dün İskilip'in Kayaağzı, Aşağıörenseki, Yukarıörenseki Köylülerine 30 Düve Verildi.

11.11.2007 17:49 | Son Güncelleme: 11.11.2007 17:49İskilip'te 15 Çiftçiye 30 Düve Dağıtıldı
2004 yılında Dünya Bankası ile imzalanan anlaşma gereği yürürlüğe giren Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyon Projesi kapsamında dün İskilip'in Kayaağzı, Aşağıörenseki, Yukarıörenseki köylülerine 30 düve verildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın koordinatörlüğünü yaptığı proje kapsamında Kayaağzı köyünde düzenlenen törende 30 adet damızlık düve sahiplerini buldu.

Kayaağzı köyünden Adem Zengin ve Nursel Tuç düvelerini Vali Mustafa Toprak'tan, Ahmet Versat ve Kalip Zengin ise düvelerini Kaymakam Birol Kurubal'dan aldı.

Daha sonra Kayaağzı köyünden Osman Gültekin, Hüseyin Kılıç, Necmettin Bodur, Hüseyin Kılıç; Aşağıörenseki köyünden Necmettin Bodur, Veysel Eğrici, Satı Uysal, İshak Uludağ, İbrahim Tutuk; Yukarıörenseki köyünden Mürsel Karakaya, Zekeriya Demir, Baki Türkeş, Ahmet Demir düvelerini teslim aldı.

Düve dağıtım töreninde konuşan Vali Toprak, gelirini ve geçimini hayvancılıktan sağlamak isteyen üreticilerin dağıtılan düvelere çok iyi bakması gerektiğini söyledi.

Düve sahiplerinden bakım konusunda titizlik isteyen Toprak, "Bunlarda tüyü bitmemiş yetimimizin hakkı var. Bunu düşünerek bu hayvanlarımın beslenmesinden barınmasına kadar her şeyini çok iyi kontrol etmelisiniz" dedi. Toprak, insanların ve bölgenin ekonomik gelişimine katkıda bulunacak olan hayvancılık projesinin hayata geçirilmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti. Projenin istihdama ve köylerdeki göçün önlenmesine de katkıda bulunacağını vurgulayan Toprak, bölge halkının artık geleceğe daha güvenli

bakacağının altını çizdi.

(ES-BÖ-GS-Y)


Kaynak: İHA

23.02.2020 05:24:46