18 Mayıs 2018, 18:19

İsrail'in Gazze'de Yaptığı Katliama Tepkiler

İsrail

Lüleburgaz ilçesinde, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu duruma karşı çıkan Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından şehit edilmesini protesto edildi.

Lüleburgaz ilçesinde, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu duruma karşı çıkan Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından şehit edilmesini protesto edildi.

Sokullu Camisi bahçesinde toplanan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyesi grup, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu duruma karşı çıkan Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından şehit edilmesini protesto ederek Kongre Meydanı'na yürüdü.

Burada Kur'an-ı Kerim okunarak Müftü Hüseyin Uysal tarafından dualar edildi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Ensar Vakfı Lüleburgaz Şube Başkanı Eyyüp Sabri Erdem, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu duruma karşı çıkan Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından katledilmesini lanetlediklerini söyledi.

Uluslararası hukukun en temel ilkelerini, uluslararası toplumun iradesini, tarihi ve sosyal gerçeklerini hiçe saydığını ifade eden Erdem, diktatörce tavrını ortaya koyarak haksız, hukuksuz bir şekilde hareket ettiğini belirtti.

Filistin'de yaşananların büyük bir katliam olduğunu vurgulayan Erdem, insanlık dışı saldırıları lanetlediklerini aktardı.

ABD'nin bu adımıyla BM kararlarını ihlal ettiğini anlatan Erdem, şöyle konuştu:

"Gerçekten 'Barış' istediğini defalarca kanıtlayan Filistin halkını cezalandırmış, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, abluka ve yasadışı yerleşimlerle iki devletli çözüme yönelik taahhütleri çiğneyen, barışı bizzat imkansız hale getirmeye çalışan İsrail'i ise ödüllendirmiştir. Tarih ve insanlık, bu haksızlıkları asla affetmeyecektir. Bizler de hak olan inançlarımızı bir duruş, bir tavır ortaya koyarak kuşaktan kuşağa, evlattan evlada aktaralım. İslam'ı, kültürümüzü, devletimizi, vatan ve hürriyet mücadelemizi, Kudüs, Mekke ve Medine sevgisini anlatalım çocuklarımıza. Bu sevgilere sahip çıkmak için bedel ödenmesi gerekeceğini öğretelim. Kınaya kınaya, Allah nezdinde kınanacak bir hale geldik, bunun bilincinde olalım. Amerika ve İsrail mallarını tüketmemeye özen gösterelim. Tercih noktasında yerli ve milli ürünlerimizi daha çok tercih edelim."

Protestoya, Kaymakam Mustafa Kaya, AK Parti İlçe Başkanı Tanzer Koç ile MHP İlçe Başkanı Akın Çetinbaş da katıldı. Filistin,Lüleburgaz,Kudüs,İsrail
Kaynak: AA