18 Mayıs 2018, 17:01

İsrail Katliamının Çocuk Kurbanı: "Şehit Olarak Dönebilirim"

İsrail Katliamının Çocuk Kurbanı: "Şehit Olarak Dönebilirim"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Gösterilerde şehit düşen 15 yaşındaki Visal eş-Şeyh Halil'in annesi Rim Ebu İrmane ile röportaj - İsrail'in Gazze sınırında pazartesi günü düzenlenen eylemlere kanlı müdahalesi sonucu şehit olan Visal: Gazze sınırında düzenlenen eylemlere katılan 15 yaşındaki Visal eş-Şeyh...

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Gösterilerde şehit düşen 15 yaşındaki Visal eş-Şeyh Halil'in annesi Rim Ebu İrmane ile röportaj - İsrail'in Gazze sınırında pazartesi günü düzenlenen eylemlere kanlı müdahalesi sonucu şehit olan Visal:
Gazze sınırında düzenlenen eylemlere katılan 15 yaşındaki Visal eş-Şeyh Halil, İsrail'in pazartesi günkü kanlı müdahalesinde şehit düşen ilk kız çocuğu oldu.

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasını ve Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek isteyen Filistinlilerin toplandığı Gazze sınırı, İsrail katliamı nedeniyle anne babaların çocuklarından, çocukların da ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığı acı hikayelere sahne oldu. Henüz çocuk yaşında, ailesinin çıkarıldığı topraklara geri dönebilme umuduyla sınıra koşan Visal eş-Şeyh Halil de bu katliamda başından vurularak şehit edildi.

Gazze sınırındaki gösterilere düzenli olarak katılan Visal'in milyonluk yürüyüşün bir gün öncesinde annesi ve 3 kardeşiyle akşam yemeğini yerken şakalaşarak söylediği, "Belki de bu aranızda yediğim son akşam yemeğidir. Yarın belki de şehit olarak geri dönerim." sözleri ailenin, 15 yaşındaki çocuklarına dair hatırladığı son acı sözler oldu.

"Bu yerine getirmemiz geren vatani bir görevdir"

Kızının bu sözleri nedeniyle endişelenen 43 yaşındaki anne Rim Ebu İrmane, pazartesi sabahı Visal'i gösterilere katılmaktan alıkoymak için epey uğraştı. Ancak kızının gözyaşları içindeki ısrarı karşısında çaresiz kalan anne İrmane, "Visal Filistinlilerin başarılı olmasını, 1948 yılında dedelerimizin çıkarıldığı Es-Sevafir'e geri dönebilmeyi çok istiyordu. Bu umutla her gün gösterilere katıldı. Bir gün bile geri kalmadı. 'Bu yerine getirmemiz geren vatani bir görevdir' diyordu hep. O gün de gitti." dedi.

Mayıs ayının sonlarında olan doğum günü için Visal'in "Annem, Cennet" şarkısına çalıştığını, doğum gününde kendisine hediye etmek istediğini belirten anne İrmane, kızının, doğum gününe yetişemeyeceğini hissedercesine şehit olmadan önceki gün şarkıyı kendisine söylediğini anlattı.

Şehit olmadan önce biriktirdiği parasını kardeşine hediye etti

İrmane, Visal'in biriktiği parasını da (1 dolar) kardeşlerine hediye etmesi için pazartesi sabahı annesine verdiğini dile getirdi.

Uzun yakarışlarının ardından kızının 12 yaşındaki kardeşi Muhammed ile gitmesine izin verdiğini söyleyen İrmane, Visal'in gösteri yerine vardığında ilk yaptığı şeyin çeşme bulunmadığı için teyemmüm ile abdest alıp iki rekat namaz kılmak olduğunu aktardı. Tel Aviv,Amerika Birleşik Devletleri,Gazze,İsrail
Kaynak: AA