İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (akb) Ajansının, Kültür-sanat, Kültürel Miras, Kentsel Uygulamalar ve Kent Kültürü Alanlarında Gerçekleştirdiği Etkinlikler, İstanbullularla Buluşmaya Devam Ediyor

22.09.2010 13:08 | Son Güncelleme: 22.09.2010 13:08İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansının, kültür-sanat, kültürel miras, kentsel uygulamalar ve kent kültürü alanlarında gerçekleştirdiği etkinlikler, İstanbullularla buluşmaya devam ediyor.

İstanbul 2010 AKB Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği etkinlikleri kapsamında, Türkiye'den Babil Balığı Sanat Derneği ve Avusturya'dan Super-16 Derneğinin ortak yapımı olan müzikli tiyatro gösterisi, 'Cihangir Insomnia', 23-27 Eylül tarihleri arasında İstanbullularla buluşacak. Tarlabaşı'ndaki yıkık dökük bir evin sakinlerini, gizli aşıkların uykusuzluğunu, genç bir aktörün esrarengiz ölümünü ve yabancı bir ülkede 'yabancı' olmayı anlatan müzikli tiyatro gösterisi Garajistanbul'da görülebilecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği, 'Barbaros' çağdaş dans-drama projesi, 25 Eylülde Sütlüce Haliç Kongre Merkezi'nde sanatseverlere sunulacak. Proje, Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatını ve 16.yüzyıl Akdeniz Türk akıncılığını çağdaş dans ve tiyatro üslubuyla anlatıyor.

Dünya prömiyeri 1 Temmuz'da Aspendos Uluslararası Opera Bale Festivali'nde dünya prömiyeri gerçekleştirilen proje, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün iş birliğinde hayata geçirildi. 'Barbaros' çağdaş dans-drama projesi, 50 dansçıdan oluşan geniş bir kadroyla Devlet Opera-Balesinin bugüne kadar gerçekleştirdiği en geniş çaplı prodüksiyonlarından biri olarak yorumlanıyor.

- YARATICI SOKAKLAR FESTİVALİ BAŞLAYACAK-İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Projeler Direktörlüğü etkinlikleri kapsamında, Hollanda'dan HUNK Design ve IDEddy tarafından tasarlanan ödüllü Uçan Çim Halı, 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Essen ve Pecs'in ardından, 20 Eylül?28 Ekim tarihleri arasında Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda İstanbullularla buluşacak.

Tüm dünyanın şehirlerinin aşırı özelleşme ve kamusal alanlarının niteliğini yitirme baskısı altında olduğu gerçeğinden yola çıkan Uçan Çim Halı, bu değişime karşı güzel bir alternatif olarak bireylere şehirden zevk alma duygusunu geri veriyor.

2010 FISA Deniz Küreği Dünya Şampiyonası Öncesi Okullarda Kürek Boyama Yarışması Sergisi de 27 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Tepe Natilius Alışveriş Merkezi'nde ziyaret edilebilecek. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı iş birliği ve Sabancı Holding sponsorluğunda, gerçekleştirilen 'Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı' başlıklı sergi, 26 Eylüle kadar gezilebilecek. Sergi, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya'daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapıyor. Sergide ayrıca, Türkiye'deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserler de yer alıyor. Yurt dışından 39, Türkiye'den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserler, sergi aracılığıyla ilk kez bir arada sunuldu. İstanbul'un, 8 bin yıllık tarihini, 500'ü aşkın eserle ortaya koyan sergi, Bizantion'dan Nea Roma'ya, Constantinopolis'ten İstanbul'a; Doğu Roma ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutuyor. Ayrıca sergi, ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi'nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getiriyor. Feyziye Mektepleri Vakfı, Işık Üniversitesi ve İstanbul Ekslibris Derneği ve İstanbul 2010 AKB Ajansının desteklediği 33. FISAE Uluslararası Ekslibris sergisi, 30 Eylüle kadar Galeri Işık Teşvikiye'de ziyaret edilebilecek. Sergi öncesinde düzenlenen kongre, 30'a yakın ülkenin ekslibris (Kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları, üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalar) sanatçılarını ve koleksiyoncuları bir araya getirdi. (SMR-DÜR-ZBD) - İSTANBUL


Kaynak: AA

21.02.2020 22:01:31