İstanbul’a Bir De 100 Yıl Öncesinden Bakmak İster Misiniz?

"İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre Ve Mimarlık Kültürü Sergisi" Santralistanbul'da Açıldı.

15.09.2010 13:49 | Son Güncelleme: 15.09.2010 13:49İstanbul’a Bir De 100 Yıl Öncesinden Bakmak İster Misiniz?
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortak çalışması ile hayata geçirilen "İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi", kentin "bilinmeyen" yüzüne ışık tutuyor.

İstanbul'un 100 yıllık kentsel ve tarihsel sürecini aktaran sergi, 14 Eylül Çarşamba günü düzenlenen kokteylle santralistanbul'da ziyarete açıldı. "1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü" Sergisi 20 Kasım tarihine kadar görülebilecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ortak çalışmaları sonucu hayata geçirilen, "İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi", İstanbulluları tarihi bir yolculuğa çıkartırken, kentin bilinmeyen yüzünü de gün ışığına çıkartıyor.

İstanbul'un 100 yıllık kentsel ve tarihsel sürecini aktaran "İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi"nin açılış kokteyli, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, 14 Eylül Çarşamba günü santralistanbul'da gerçekleşti.

Küratörlüğünü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı İhsan Bilgin ve Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı akademisyenleri Günkut Akın, Burak Boysan, Sibel Bozdoğan, Murat Güvenç, Tansel Korkmaz ve Eda Yücesoy'un üstlendiği serginin açılış kokteyli, akademi ve kültür dünyasını bir araya getirdi.

Kentlilik Bilincinin Gelişmesi Açısından Çok Önemli Bir Sergi

Ajans olarak yola çıktıkları günden bu yana, öncelikli amaçlarının İstanbulluların kentlerine sahiplenmesini ve bu bilinci oluşturmak için de kent kültürünün gelişmesini sağlamak olduğuna değinen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, " Bu hedeflerimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz İstanbul'un ilk kent müzesi olan Adalar Müzesi'nin ardından böylesine önemli bir serginin daha bu çok özel yılda İstanbullularla buluşuyor olması bizler için gurur verici" diye konuştu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı İhsan Bilgin küratörlüğünü üstlendiği 1910 - 2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü" sergisi için, "Sergi İstanbul'un son yüzyılını resmediyor.Öyle bir yüzyıl ki, ilk unutulanın, ilk uzaklaşanın en yakın geçmiş olduğu bir yüz yıl... Yenilenmelerin, değişimlerin, kabuk değiştirmelerin üst üste bindiği, birbirini eskittiği dönemler silsilesi... Yeni tahayyüllerin tamamlanamadan eskidiği, kendileri de hızla eskimek üzere yerlerini yenilerine bıraktığı, gelecek ve geçmiş özlemlerinin birbirine karıştığı bir zaman sıkışması çağı..." dedi.

Hızlı değişim temposu nedeniyle birbirine karışmış yakın geçmiş tasavvurlarının berraklaşmasını amaçlayan sergi, 1910-2010 yılları arasında gelişen toplumsal ve iktisadi coğrafyanın toplumsal- mekansal yapılarını geniş bir perspektiften izleyiciye sunuyor.

Sergide kentin çevresinin oluşumu, konsolidasyon ve çözülme süreci, mimarlık kültüründeki öncelikleri ve bunların değişimi, haritalar, maketler, çizimler ve çeşitli görsel iletişim araçları ile tüm kent izleyicilerine sunulurken, farklı sunum ve yerleştirme teknikleri dikkati çekiyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, proje kapsamında üretilen tüm sergi malzemelerinin,
hayata geçirilmesi planlanan İstanbul Kent Müzesi'ne devredilmesine aracılık edeceği sergi
bugüne kadar oluşturulmuş en kapsamlı kent sergisi olması özelliğiyle de fark yaratıyor.

Sergi, 15 Eylül'den itibaren 20 Kasım'a kadar Pazartesi günleri hariç hergün 10.00-20.00 saatleri
arasında santralistanbul Ana Galeri'de izlenebilir.


Kaynak: Bültenler

28.02.2020 03:46:46