İstanbul'da Kültür Sanat

Haris Alexiou ile İncesaz, 3 Nisan'da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde sahne alacak İDSO, yarın Fulya Sanat Merkezi'nde "Çanakkale Şehitlerini Anma Günü" konseri verecek Nazım Hikmet'in "Alnımın Çizgilerindesin Memleketim" adlı yolculuk fotoğrafları sergisi, yarın CKM'de açılacak.

İstanbul'da Kültür Sanat
27.03.2014 10:47 | Son Güncelleme: 27.03.2014 10:47

Haris Alexiou ve İncesaz, 3 Nisan'da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde (PSM) sahne alacak. 

Sahneye ilk adımını 1970'lerin başında atan, kendine özgü sesiyle kısa sürede zirvede yer edinen Yunan müziğinin etkileyici sesi Alexiou, kendi şarkılarını yazmaya başlamadan önce ülkesinin en ünlü çağdaş bestecilerinin kendisi için yazdığı parçaları okudu. 

Türk sanatçılarla ortak projelere de imza atan Alexiou'nun seslendirdiği bazı şarkıların Türkçe versiyonları, Sezen Aksu, Yeni Türkü ve Nükhet Duru tarafından yorumlandı. 

Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası, 1 ve 2 Nisan'da İş Sanat'ta konser verecek. Zoltan Kocsis'in 1997 yılından bu yana müzik direktörlüğünü yürüttüğü ve konserlerde yönettiği topluluğa 1 Nisan'da Letonyalı yetenekli keman virtüözü Baiba Skride eşlik edecek. Orkestra, konserde Beethoven ve Dvorak'ın eserlerini yorumlayacak.

Topluluk, 2 Nisan'da gerçekleştirilecek konserde ise Mozart, Çaykovski ve Haydn'dan eserler seslendirecek. Budapeşte Festival Orkestrası'nın kurucusu ve Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası'nın daimi şefi olan Zoltan Kocsis, orkestrayı yönetmenin yanı sıra piyanosuyla sahnede olacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), yarın Fulya Sanat Merkezi'nde "Çanakkale Şehitlerini Anma Günü" konseri verecek.

Şef Ender Sakpınar'ın yönetimindeki orkestraya konserde, kemanda Nicolas Koeckert eşlik edecek, Kerim Altınbaşak ise anlatıcı olarak sahnedeki yerini alacak. Konserde, Pyotr İlyiç Çaykovski'nin "Keman Konçertosu" ile Muammer Sun'un "Kurtuluş ve Cumhuriyet" eserlerinden seçmeler yorumlanacak. 

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda 2 Nisan'da Cana Gürmen ve Burçin Büke, caz severlerle bir araya gelecek.

İki piyano için yazılmış eserleri yorumlayacak Gürmen ve Büke'ye, konserin ikinci bölümünde kontrbas sanatçısı Yaz Baltacıgil ve perküsyon sanatçısı Müşfik Uzun eşlik edecek. 

Budapeşte Festival Orkestrası, 3 Nisan'da CRR Konser Salonu'nda olacak.

Orkestra, şef Gabor Takacs Nagy'nin yönetiminde Viyana klasikleri bestecilerinden oluşan özel bir repertuvar sunacak. 

3. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali kapsamında Saint Antoine Kilisesi'nde 31 Mart'ta Romain Leleu ve Ghislain Leroy dinlenebilecek. 

Fransa'nın başarılı genç solistlerinden trompet virtüözü Leleu ile Avrupa'da genç kuşağın sevilen org sanatçılarından Leroy, rönesans müziğinden modern müziğe çok geniş bir trompet - org repertuvarını yorumlayacak.

 

Devlet ve şehir tiyatroları 

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda, yarın ve 29 Mart'ta Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi'nde "Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç", Cevahir Salon 1'de "Çöl Fırtınaları", Cevahir Salon 2'de "Profesyonel", Küçük Sahne'de "Kontrabas", Küçükçekmece Cennet Kültür Sanat Merkezi'nde "Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?", Zeytinburnu Sahnesi'nde "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş", Üsküdar Tekel Sahnesi'nde "Sessizlik", 29 Mart'ta Üsküdar Stüdyo Sahne'de "Bir Delinin Hatıra Defteri" adlı oyunlar sahnelenecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda ise yarın ve 29 Mart'ta Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Kes ve Kaç", Reşat Nuri Sahnesi'nde "Para", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "İsimsiz", Ümraniye Sahnesi'nde "Kabare", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Şark Dişçisi" isimli oyunlar izlenebilecek.

 

Sergi

 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi işbirliğiyle hazırlanan "Alnımın Çizgilerindesin Memleketim" adlı Nazım Hikmet'in yolculuk fotoğrafları sergisi, yarın CKM'de açılacak.

Nazım Hikmet'in Moskova'ya üçüncü gidişinden sonraki (1951-1963) fotoğraflarını kapsayan sergi, Nazım Hikmet üzerine çalışmalarıyla tanınan M. Melih Güneş tarafından Vera Tulyakova Hikmet Arşivi, Rusya Devlet Edebiyat ve Sanat Arşivi ile başka ülkelerdeki arşivlerden bir araya getirilerek oluşturuldu.

M. Melih Güneş'in hazırladığı "Bir Yitik Miras Nazım Hikmet" adlı video çalışmasının da yer aldığı sergide, Nazım Hikmet'in yurt dışı ağırlıklı ve bazıları imzalı fotoğrafları, 1928 tarihli ilk kitabı, 1932 yılında SSCB'de ilk basılan kitabı, Türkiye dışında basılan bazı kitapları, plakları, ses kasetleri ve bazı gazete küpürleri de görülebilecek.  

Nazım Hikmet'in henüz 53 günlük bir bebekken görüldüğü bir fotoğrafı da ilk kez sergilenecek. 

Sergi, 25 Nisan'a kadar ziyaret edilebilecek.

"Suskun Afganistan" sergisi, Feyziye Mektepleri Vakfı Galeri Işık'ta ziyaret edilebilir. 

Sergide, Sınır Tanımayan Fotoğrafçılar ekibinden Nasuh Mahruki, Naz Köktentürk, Mustafa Bilge Satkın ile Zekai Demir'in Afganistan yolculukları sırasında çektikleri fotoğraflar görülebiliyor. 

DEİK/Türk-Afgan İş Konseyi tarafından desteklenen sergide, ayrıca Prof. Dr. Ercan Türeci'nin "Savaş Kurbanı Çocuklar" konulu fotoğraf ve yazıları yer alıyor.

Afganistan'ın zor yaşam koşullarını, savaşların bıraktığı ağır etkileri ve Afgan halkının onurlu mücadelesini aktarmayı ve farkındalık yaratmayı amaçlayan sergi, savaş ve adaletsizliğe direnen Afgan halkının sesi olmaya çalışıyor.

Sergi, 5 Nisan'a kadar ziyarete açık olacak. 

 

Çocuklar için

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda 29 Mart'ta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde "Ali Baba ve Kırk Haramiler", Reşat Nuri Sahnesi'nde "Pırtlatan Bal", Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Kedi ile Palyaço", Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "Islık Sever Max", Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Çiçek Prenses", Ümraniye Sahnesi'nde "Damlaların Dansı", Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Edi'nin Annesi Nerede?", Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde "Benimle Oynar mısın?", yarın Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde "Uğurböceği" isimli çocuk oyunları sahnelenecek. 

Akbank Çocuk Tiyatrosu'nda 29 Mart'ta "İçerisi Dışarısı", TİM Fettah Aytaç Salonu'nda ise "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı oyunlar çocuklarla buluşacak. - İstanbul

Kaynak: AA