06 Eylül 2018, 19:43

İstanbul'daki Helikopter Kazasında Hayatını Kaybeden, Türkiye'nin Lisanslı İlk Helikopter Pilotu Halil Ünver Kimdir?

İstanbul Bostancı'da yaşanan helikopter kazasında yaralanan daha sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Halil Ünver'in, Türkiye'nin lisanslı ilk helikopter pilotu olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Bostancı açıklarında düşen helikopterde Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim Ünver'in de olduğu ortaya çıktı.

Halil Ünver yaşanan kaza sonrasında çevredeki vatandaşlar tarafından kurtarıldı fakat kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu. Peki, Halil İbrahim Ünver kimdir?

Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim Ünver'in de içinde olduğu helikopter bugün akşam saatlerinde Bostancı açıklarında düştü. Kaza sonrası kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Halil İbrahim Ünver'in kim olduğu merak konusu olmuştu. Ünver'in Otokar'ın Yönetim Kurulu üyesi olduğu belirtildi.

Düşen helikopterin Halil İbrahim Ünver'e ait Ünver Havacılık adına kayıtlığı olduğu öğrenildi.

Halil İbrahim Ünver kimdir?

1950 İstanbul doğumlu olan Ünver, yükseköğrenimini Almanya'da Ulmer Teknik Yüksek Okulunda tamamlamış olup, Ünver Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne göre icrada bulunmayan üye olan Ünver, bağımsız üye niteliğini haiz değildir. Son on yılda üstlendiği görev esas itibariyle yukarıda yer aldığı gibi olup, halen Otokar'ın Yönetim Kurulu'nda görev yapmaktadır.

TÜRKİYE'NİN İLK LİSANSLI HELİKOPTER PİLOTU

Ünver'in Türkiye'nin lisanslı ilk helikopter pilotu olduğu da biliniyor.

2006 yılında verdiği bir röportajda hayatını anlatan Ünver, 1996 yılında Türkiye'de kurs görüp lisans alan ilk helikopter pilotu olduğunu söylemişti. Ünver Havayolları adında bir havayolu şirketi kurduğunu ve hava taksiciliği yaptığını belirten Ünver, röportajda şunları söylemişti:

"Şu anda bir helikopterimiz var, 2007 senesinde alacağımız uzun menzilli ve çift motorlu helikopterle uzun menzilli İstanbul- Antalya, İstanbul- Bodrum gibi uçuşlar yapacağız. Havacılığı yeni gelişen bir pazar. Türkiye'nin altyapısı ve coğrafi konumu helikopterlere imkan sağlıyor. Çünkü helikopterle havaalanı dışında da müsait alanlara inip kalkabilme imkanı olduğundan her yere inebiliyorsunuz. Bir de Türkiye'de havaalanlarının özellikle turizm sezonunda trafiği çok yoğun oluyor."

İstanbul'da helikopter trafiğinin hızlandığını belirten Halil Ünver, helikopterlerin kısmen şu anda sağlık hizmetlerinde ambulans olarak kullanılmaya başladığını ve önümüzdeki günlerde 5 yeni helikopterin gelişiyle helikopter piyasasının büyüyeceğini ve ileriki tarihlerde çok kullanılan bir ulaşım aracı olacağına yer vermişti.

Türkiye,İstanbul,Helikopter