Istanbul Fashion Week 7. Kez Sizlerle!

İstanbul, IFW ile 4 gün boyunca sadece moda görecek. Bu yılki moda haftası her zamankinden çok daha renkli geçeceğe benziyor...

11.09.2012 15:00 | Son Güncelleme: 11.09.2012 15:00Istanbul Fashion Week 7. Kez Sizlerle!
Rekor sayıda tasarımcının katılımıyla bu sezon yedinci kez gerçekleşecek olan Fashion Week ile tüm İstanbul; 10-13 Ekim tarihleri arasında sadece moda ile yaşayacak, modayı konuşacak. 'nin en seçkin marka ve başarılı moda tasarımcılarının 2013 İlkbahar - Yaz koleksiyonlarını tanıtacağı Istanbul Fashion Week, bu sene ilk defa sanat limanları arasında yerini alan Antrepo 3'te düzenlenecek.

25'i solo olmak üzere 34 moda tasarımcısı ve 5 markanın, tasarım ve hazır giyim koleksiyonlarıyla İlkbahar - Yaz modasına yön vererek trendleri belirleyeceği Istanbul Fashion Week; moda severlere 4 gün sürecek büyük bir heyecan yaşacatacak ve tasarım kavramını günlük yaşamın en önemli başlıkları arasına taşıyacak. Tüm tasarımlar, iç mimar Leyla Gök ve ekibinin, Antrepo 3'ün dokusunu bozmadan özel olarak projelendirdiği salonlarda sergilenecek.

34 moda tasarımcısı, 5 marka ve 2 IMA etkinliği IFW'de...

Istanbul Fashion Week kapsamında solo defile yapacak olan tasarımcılar;

Mehtap Elaidi, Gamze Saraçoğlu, özgür Masur, Simay Bülbül, özlem Kaya, Tuvana Büyükçınar, Niyazi Erdoğan, Nejla Güvenç, Gül Ağış, Studio Kaprol, Atıl Kutoğlu, Hatice Gökçe, Erol Albayrak, Jale Hürdoğan, Deniz Kaprol, Şafak Tokur, Dilek Hanif, çiğdem Akın, Günseli Türkay, Zeynep Erdoğan, Aslı Güler, Zeynep Tosun, Elif Cığızoğlu, Nihan Buruk ve Hakan Akkaya;

Karma defile yapacak olan genç tasarımcılar; Nihan Peker, Ayhan Yetgin, Songül Cabacı, Selim Baklacı, Nil Kandemir, Selma State, Emre Erdemoğlu, Tuba Benian ve Ayşe Deniz Yeğin; İstanbul Akademisi'nin gerçekleştireceği iki etkinlik ile birlikte markalar: Damat, Triko Mısırlı, İpek Tohumcu, ADL & Cengiz Abazoğlu ve AVVA sürpriz etkinlikleri ile Istanbul Fashion Week'e renk katacak. Her geçen gün sayıları artan ve gelişen genç tasarımcıların koleksiyonları ise Türk modasının geleceğine ışık tutmaya devam edecek.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB)Başkanı Hikmet Tanrıverdi, IFW Komite Başkanı Volkan Atik, Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sinan öncel, Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi ve İstanbul Moda Akademisi Direktörü Seda Lafçı'nın katıldığı basın toplantısında şu görüşler dile getirildi:

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi:

İhracatın kalbi olan İHKİB, tasarımcıların buluşma noktası MTD, markaların çatı örgütü BMD ve moda eğitiminin öncü kurumu İMA olarak yıllardır kesintisiz devam eden bir iş birliğine imza atıyoruz. Buradaki moda, tasarım ve üretime yönelik ortak bakış açısı, Istanbul Fashion Week'in omurgasını oluşturdu. Tüm dünyada IFW yıldızını parlattı. Buradaki başarı IMG ile işbirliğine giden yola ışık tuttu. Şayet bugün burada 7.'sini düzenleyeceğimiz IFW için yeniden bir aradaysak, bunu ülkemiz koşullarında hiç de kolay olmayan bu güç birliğine borçluyuz.

IFW Komite Başkanı Volkan Atik:

Her IFW kendi içinde ayrı bir coşkuyu barındırıyor kuşkusuz. Ancak bu dönem her zamankinden çok daha heyecanlıyız. Heyecanlıyız çünkü, çok yoğun bir katılımla karşı karşıya kaldık. Sizlerle paylaştığımız programda da göreceğiniz üzere toplam 35 defile düzenleyeceğiz. Bu defilelerin 5'i markalara, 30'u ise tasarımcılara ait. Gerek markalarımız gerek tasarımcılarımız IFW için ciddi bir hazırlık içindeler. Bir diğer heyecanımız ise geleceğe dair. önümüzde yürümemiz gereken çok uzun bir yol var Geride kalan 6 moda haftası etkinliğine baktığımızda IMG'ye hiç de fena olmayan bir altyapı bıraktığımızı düşünüyorum. 6 IFW'de markalar ve tasarımcılara ait olmak üzere toplam 126 defile gerçekleştirdik. Keza 3 bin 250 yerli, yaklaşık bin 500 yabancı basın mensubunu ağırladık. Ulusal ve uluslar arası medyanın farklı mecralarında yer alan 10 binlerce ile İstanbul'un tanıtımına ve değerine değer kattık.

MTD Başkanı Mehtap Elaidi:

IFW bugüne kadar ki en güçlü ve kalabalık tasarımcı kadrosuyla gerçekleşiyor. Bugüne kadar iki olan karma defile sayısı bu sefer başvuru yapan tasarımcıların da gösterdiği performansa dayalı olarak üçe çıkarıldı. Toplam 9 tasarımcı da karma defilelerde yer alacak. Karma defileler için 27 tasarımcı başvurdu ve 9 tanesi objektif sektör paydaşlarından oluşan komite tarafından çok özenli bir değerlendirmeden geçirilerek seçildi. Bu komitede ömer Taviloğlu, Bige ökten, Hakan öztürk, Banu Koryürek, Seda Lafçı, Barış çakmakçı gibi kendi alanında söz sahibi kişiler koleksiyonları kendi pencerelerinden değerlendirdiler.

Bugün artık Türk Moda Tasarımcıları senede iki kere belli bir takvim üzerinden koleksiyon hazırlamanın bir seçim değil bir disiplin gereği olduğunun farkındalar. Şu anda katılım yapacak olan tasarımcıların koleksiyonları çizilmiş ve hazır. Artan taleple birlikte artık sabah 10.00'da başlayıp akşam 21.30'a kadar devam eden bir defile akışı var.

BMD Yönetim Kurulu üyesi Sinan öncel:

Türkiye olarak son yıllarda "moda, marka ve tasarım" üçgeninde yeni bir dili, düne hiç mi hiç benzemeyen farklı bir lisanı konuşmaya başladık. Türk markaları olarak sokaktan gelen bu isteğe çok hızlı yanıt vermeye çalışıyoruz.Daha tasarım, daha trendy olmaya iten bu pozitif baskının sonucunda Türk markaları uluslar arası satın alma ve işbirlikleri ile büyüyor, gelişiyor. Ortadoğu'nun en büyük bankası National Commercial Bank'ın yatırım kolu Eastgate, Silk & Cashmere'e, Kuveytli Global Investment House Yargıcı markasına, Hollanda merkezli Nemo Apperal BV ise Koton'a ortak oldu. çok güçlü uluslar arası ortaklıklara imza atacağız. Tıpkı İstanbul Fashion Week gibi. Nasıl markalarımız uluslar arası işbirlikleriyle büyüyorsa IFW'de aynı şekilde büyüyor ve gelişiyor.

ıstanbul, istanbul, türkiye, Moda, Kadın

Kaynak: Womenist.net

18.01.2020 12:18:40