Haber, Son Dakika, Haberler

İstanbul Suyu Denizden İçecek

İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Denizden Arıtılacak Suyun Saf Su Olarak Barajlara Basılabileceğini, İçilecek Hale Geldikten Sonra Şehir Şebekesine Dağıtılacağını Belirterek, "İstanbulluya Su Sıkıntısı Yaşatmayacağız" Dedi.

15.03.2007 12:02 | Son Güncelleme: 15.03.2007 12:02
İstanbul Suyu Denizden İçecek
İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, denizden arıtılacak suyun saf su olarak barajlara basılabileceğini, içilecek hale geldikten sonra şehir şebekesine dağıtılacağını belirterek, "İstanbulluya su sıkıntısı yaşatmayacağız" dedi.

Şirinevler'de 5 yaşındaki Dilara'nın rögara düşerek feci bir şekilde hayatını kaybetmesinin ardından görevden alınan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur'un yerine Mevlüt Vural getirildi.

İSKİ'nin yeni Genel Müdürü Mevlüt Vural, denizden su arıtma çalışmalarının hızla sürdüğünü, bir aya yakın bir süre içinde sonuç alınacağını belirtti. Denizden arıtılacak suyun şu an saf su haline getirilerek mevcut barajlarda basılacağını ve içilecek duruma getirileceğini ifade eden Vural, şöyle konuştu: "En rantabl ve en iyi suyu İstanbulluya sunmak için gece gündüz durmaksızın çalışıyoruz. Küresel ısınmadan İstanbul halkının en az etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz, tüm tedbirleri aldık. İstanbul halkı susuz kalmayacak. İstanbul Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (İSKİ), küresel ısınmadan en az etkilenecek şekilde gerekli tedbirleri almak için kolları sıvadı. Hizmetlerde devamlılık esastır daha önceki çalışmalar bizim tarafımızdan da sürdürülecek."

Türk halkının atalarının su israfından kaçındığını hatırlatan Vural, tıraş olurken, yıkanırken ve bulaşık yıkarken musluklardan boşa akan sulardan bir baraj su dolabileceğini söyleyerek israfa son verilmesi gerektiğini belirtti.

İstanbullulara seslenen Vural, hamamlarda 50-60 litre su harcadığımızı belirterek şöyle konuştu: "Sularını israf etmesinler. Suyu daha tasarruflu kullanabiliriz. Sürekli akan muslukları tamir ettirebiliriz. Bulaşık yıkarken sürekli akan su yerine bir kabın içinde bulaşık yıkayabilir hanımlarımız. Tıraş olurken eskiden bir kabın içinde su alır orada tıraş olurduk. Daha sonra da yüzümüzü yıkamak için suyu açardık. Şu an tıraş olurken musluklar hiç kapanmıyor. Buradan sesleniyorum. Lütfen musluklarınızı sıkı sıkı kapatın. Hiçbir kaynak sonsuz değil. Her şeyin bir sonu vardır. İstanbul'un suyu bol değil. İstanbul'da 4 milyon abone var. Hepsinden akacak bir damla su bir baraj yapar. Suları boşa akıtmayalım."

İSKİ Müdürü Vural, geri dönüşüm projesi üzerinde çalışıldığını, suyun iyice suyunu çıkaracaklarını belirtti. Şu an arıtılmış olan atık suları arıtıp geri dönüşüm projesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Vural, sözlerine şöyle devam etti: "Bir gram suyun boşa gitmesini istemiyoruz. Biz bunu düşünürken, tıraş olurken yıkanırken, bulaşık yıkarken çok dikkatli kullanmamız gerek. 1990'lı yıllarda İstanbul'da haftada bir defa su verilir duruma gelmişti. İstanbul halkı buna layık değil. İstanbul halkının musluklarından 24 saat su akması gerekiyor. Biz 24 saat su aksın diye her tedbiri aldık almaya da devam ediyoruz. Ama vatandaşların da yardımını bekliyoruz."

Mega kent İstanbul'u Avrupa standartlarına getirmek için öncelikle alt yapı sorununun giderilmeye çalışıldığını, birçok yerde şantiye kurulduğunu söyleyen Vural, şehir şantiyeciliğinin önemine değinerek şöyle konuştu: "Dünyada şehir şantiyeciliği birçok ülkede yok. Avrupa'da bu anlamda çok ciddi çalışmalar yapılmış, bu ülkeler şantiyelerde çalışmanın nasıl olacağını, emniyetin nasıl yapılacağını belirten kuralları koymuş, çalışıyorlar. Bu kurallar Türkiye'de de var."

20 gün önce Paris'e gittiğinde 3-4 şantiye ile karşılaştığını söyleyen Vural, konuşmasına şöyle devam etti: "Ama İstanbul yatırıma ihtiyacı olan, alt yapısı büyük oranla tamamlanmamış mega kent. Bu mega kenti Avrupa standartlarında bir şehir haline getirmek için 1994 yılından beri hummalı bir çalışma yapılıyor. Özellikle 2004 yılından sonra da İstanbul'un altını üstüne getiren, ulaştırmasıyla, içme suyu atık suyuyla alakalı birçok yerinde bin tane üzerinde şantiyesi var. Bu kadar şantiyeyi sağlıklı bir şekilde çalıştırmak zor. Bu mazeret değil. Burada müteahhitler duyarlı olması lazım. Bunların duyarlı olması için gece gündüz bu şantiyeleri şehir şantiyeciliğine uymaları için her türlü işlem yapılıyor cezalar veriliyor, denetleniyor."

Bunların giderilmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını anlatan Vural, İSKİ'de bir görev değişikliği olduğunu hatırlattı. Bunun bir hizmet yarışı olduğunu belirten Vural, şöyle konuştu: "İddialı konuşmuyorum ama İSKİ müteahhitlerinin şehir şantiyeciliğine uymaları için ne gerekiyorsa üzerimize düşen her tedbiri alacağız. Her türlü cezayı vereceğiz ama ceza vermek bir şey değiştirmiyor. Şu an ne ceza verirseniz verin Dilara'yı geri getirebilir misiniz? Allah ana babasına sabırlar versin. Hepimizi içten yaralıyor. Böyle bir hadisenin olmaması lazım. Olduğu zaman ne kadar ağlarsanız ne kadar ağıt yaksanız boş. Bunun tedbirini almamız gerek. Tedbir içinde üzerimize düşeni yapacağız."

Göreve geldiğinde gerekli direktifleri verdiğini anlatan Vural, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu doğrultuda çalışacaksanız çalışın çalışmayacaksanız işi bırakın diye talimat verdim. Ama talimatla da bitmiyor tüm şantiyeleri gezmemiz gerekiyor. Şu an tüm şantiyeleri gece gündüz geziyoruz. Orada bir çukur varken bir amcanın, bir ananın, bir teyzenin gelebileceğini her türlü olumsuzluğu düşünmemiz gerekiyor. Ben çok çalıştım demek kurtarmıyor. Dikkati elden tedbiri elden bırakmamız gerekiyor. Acımız çok büyük bu acıyı dindirecek tek bir şey var. Bundan sonra böyle bir acının yaşanmaması için gerekli her tedbiri almamız gerekiyor."

(AY-EK-HO-Y)

Kaynak: İHA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››İstanbul Suyu Denizden İçecek - Haberler