Itinera/de Vos: Platform Ekonomisi Geleceği Ouşturan Önemli Bir Etken Olabilir

Gent Üniversitesi öğretim üyesi ve Brüksel merkezli Itinera Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Marc de Vos, platform ekonomisinin geleceği oluşturan önemli bir etken olabileceğini söyledi.

04.05.2018 14:15 | Son Güncelleme: 04.05.2018 14:15Itinera/de Vos: Platform Ekonomisi Geleceği Ouşturan Önemli Bir Etken Olabilir
Üniversitesi öğretim üyesi ve merkezli Itinera Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Marc de Vos, platform ekonomisinin geleceği oluşturan önemli bir etken olabileceğini söyledi.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen konferansta konuşan Marc de Vos veya Airbnb gibi hizmetleri kullanan kitlenin ağırlıklı olarak şehirli, eğitimli, 18-24 ve 25-34 yaş aralığındaki genç nüfus olduğunu ve gençlerin geleceği oluşturduğunu, dolayısıyla platform ekonomisinin de geleceği oluşturan önemli bir etken olabileceğini vurguladı.

Teknolojik dönüşümlerle birlikte platform ekonomisine yönelme trendine ilişkin olarak, bu yöntemin esneklik, bağımsızlık ve gelir fırsatı sunduğunu dolayısıyla ekonomiye yeni bir potansiyel getirdiğini belirten de Vos, etkili yasal düzenlemelerle desteklenirse; kayıt dışı istihdamın önünde de önemli bir güvenceye dönüşebileceğini hatırlattı.

Olumlu yanlarıyla birlikte, platform ekonomisinin doğurması muhtemel muğlaklıklara ve sorunlara da değinen de Vos, bu dönüşümün, geleneksel sözleşme hukukunda ve sözleşme yapma yöntemlerinde büyük farklılıklar meydana getirdiğini belirtti ve ekledi:

"Geleneksel tarzda işveren, işçi, hizmet sözleşmesi gibi kavramların içeriği, Uber, Amazon ve Kickstart gibi platformlar aracılığıyla sunulan hizmetlerin artmasıyla yeniden şekillenecek gibi duruyor.

"Geleneksel iş hukukunda garanti altına alınan azami çalışma saati, asgari ücret, iş akdinin adil kurallar çerçevesinde feshi gibi kavramların tehlikeye girmesi ve dönüşüm geçirmesi de muhtemel.

"Platform ekonomisinde, platformu yönetenlerle platformda hizmet sunanlarla arasında klasik bir iş veren/çalışan ilişkisi mevcut değil, kontratlar da bu nitelikte düzenlenmiyor. Karşılıklı bir yükümlülüktense gönüllülük var.

"Böylesi bir durum, platformlarda hizmet sunanlara bağımsız yüklenici olarak yaklaşan geleneksel iş hukuku içtihadında gerilime sebep oluyor.

"İşverenin hizmet karşılığında ödeme yapmasının ise müşteri tarafından yapılan ödemeye aracılık etmeye dönüşmekte olduğu yeni bir tabloyla karşı karşıyayız. "

İş hukukunda bu ikilemlerle nasıl mücadele edileceği noktasında ise de Vos bir dengenin bulunması gerektiğini hatırlatırken, teknolojiyle hukukun karşılıklı etkileşimini anlamada ve gelecekte yönlendirmede önemli olduğunu söyledi. - İstanbul

İktisadi Kalkınma Vakfı, Brüksel, Uber, Gent, Ekonomi

Kaynak: DHA

27.02.2020 23:49:51