İtkib, Genç Moda Tasarımcılarını Ödüllendirdi

İtkib 16. Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın Ödülleri, Swiss Otel'de Düzenlenen Görkemli Final Gecesiyle Sahiplerini Buldu. 1992 Yılından Beri Geleneksel Olarak Düzenlenen ve Bu Yılki Teması "Ödül" Olan Yarışmada, İlk Üç Dereceyi Deniz Koparal, Rıza Fergana ve Zeynep Tosun Paylaştı.

İtkib, Genç Moda Tasarımcılarını Ödüllendirdi
07.06.2007 17:12 | Son Güncelleme: 07.06.2007 17:12

İTKİB 16. Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın ödülleri, Swiss Otel'de düzenlenen görkemli final gecesiyle sahiplerini buldu. 1992 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen ve bu yılki teması "Ödül" olan yarışmada, ilk üç dereceyi Deniz Koparal, Rıza Fergana ve Zeynep Tosun paylaştı.

Açılış konuşmasını İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun yaptığı ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in onur konuğu olduğu geceye, Türk moda, tekstil ve hazır giyim sektöründen sanayiciler, üst düzey yöneticiler, moda ve tasarım dünyasının ünlü isimleri, köşe yazarları, uluslararası medya mensupları, cemiyet hayatının önde gelen simaları ve kalabalık bir basın grubu katıldı.

"Mütevazı olmaya gerek yok, dünya artık Türk tasarımını konuşuyor" diyen İHKİB Başkanı Orakçıoğlu, "Elbette bu noktaya kolay gelinmedi. Uzun vadeli hedefler gerekiyordu. Bu açıdan bu yarışma çok önemli. Uluslararası alanda başarılara imza atan birçok tasarımcı bu yarışmadan çıktı ve onların başarıları bize gurur veriyor. Bu tasarımcılarımızın başarılarını, İTKİB olarak tasarıma yapılan yatırımın, tasarım ve tasarımcıya verilen değerin dönüşü olarak görüyoruz. Günümüzde herkes tasarımdan söz ediyor,

tasarımın önemi anlaşılmış durumda. Ancak İTKİB bu hareketi 16 yıl önce başlatarak vizyonunu ortaya koydu. İTKİB genç moda tasarımcıları yarışması bir gelenek haline geldi. Önceki yarışmalardan çıkan tasarımcılar yeni yarışmacılara destek oluyor. Bu bir süreç işi ve kolay bir süreç değil. Hazırlıklar 10 ay öncesinden başlıyor. Çeşitli periodlarla belli standartlara göre değerlendirme yapılıyor ve finalde genç tasarımcıların, dünya moda endüstrisinin çok önemli karar vericilerinin karşısına çıkmaları

sağlanıyor" dedi.

Tasarım kadar meslek eğitimine de önem verdiklerini kaydeden Orakçıoğlu, "Gençlerin doğru yönlendirilmeleri çok önemli. Uzak Doğu rekabetinden bizi bu unsurlar koruyor. Tasarım ve eğitime verdiğimiz önemin sonuçlarını 2-3 yıldır görmeye başladık. Üretimimiz ve kalitemizle beraber Türk tasarım ve markalarının konuşulacağı dönem başladı. Bu tür projeler sayesinde artık Türkiye'de bir tekstil ve hazır giyim endüstrisinden değil, bir moda endüstrisinden söz edilmeye başlandı" diye konuştu.

"İSTANBUL'DA MODA BULUŞMASI"

İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu'nun konuşmasının ardından ödül gecesi, finale kalan 10 genç tasarımcının koleksiyonlarının sergilendiği defile ile devam etti. Jüri başkanlığını Günkar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kemalettin Güneş'in yaptığı İTKİB 16. Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın jüri üyeleri arasında Türk ve dünya modasına yön veren isimler yer aldı. Hüseyin Çağlayan, Dice Kayek'in Ece Ege'si, Hakan Yıldırım, Bahar Korçan, Atıl Kutoğlu, Abdullah Kığılı, Mehmet Hotiç ile birlikte Fransız

Hazır Giyim Federasyon Başkanı Jean Pierre Mocho, Cacharel'den Jean Bousquet, Polimoda Dekanı Linda Loppa, G Star'dan Pierre Morriset, Guess'in Tasarım Direktörü Angelo Bruni ve Bread & Butter'dan Karl Heinz Muller, Koton Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz, Miro Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Okan Oğuz, moda fotoğrafçısı Koray Birand ve ressam İsmail Acar yarışma finalinde jüri üyeliği yaptı.

Hakan Yıldırım'ın atölyesini açarak genç yarışmacılara destek verdiği ve dikilmesinde büyük katkı sağladığı birbirinden etkileyici tasarımları, yine birbirinden ünlü ve başarılı mankenler sundu. Güzide Duran, Ece Sükan, Sema Şimşek, Cansu Dere, Selma Ergeç, Tülin Şahin, Pınar Tezcan, Kıvanç Kasabalı, Birkan Sokullu, tasarım harikası kıyafetleri çok beğendiklerini ve keyifle taşıdıklarını belirterek, geleceğin büyük tasarımcılarına başarılar dilediler.

Türk modasına Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Ümit Ünal, Arzu Kaprol, Hatice Gökçe, Bora Aksu, Banu Bora gibi güçlü yetenekler kazandıran ve hazır giyim sektöründe tasarımın önemini vurgulayan İTKİB Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, tasarım dünyasına yeni ufuklar açacak yetenekli gençleri keşfetmenin yanı sıra İstanbul'u dünya moda merkezlerinden biri haline getirme çabasının karşılığını da almaya başladı. Trend setter'lar ve dünya moda tasarımının önde gelen isimleri, Haziran ayının ilk haftasında

İstanbul'u buluşma noktası olarak belirledi.

Yarışmada ilk üç dereceyi kazanan yarışmacılar, yurt dışında en seçkin moda tasarım kurumlarında bir eğitim bursunun yanı sıra para ödülü de kazandı. Ayrıca Londra'da 6 aylık İngilizce dil kursu ve Avrupa'nın en büyük uluslararası hazır giyim fuarı olan IGEDO Fashion Fairs Düsseldorf Fuarı'na katılım da verilen ödüller arasında. Yarışmayı kazanan ilk üç isim ve temaları ise şöyle:

1. Deniz koparal (Indıgo Kadınları)

2. Rıza Fergana (Gelinler)

3. Zeynep Tosun (Labirent Faresi)

(ERÖ-ERÖ-CC-E)

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Ekonomi››İtkib, Genç Moda Tasarımcılarını Ödüllendirdi - Ekonomi