İTO Başkanı Yalçıntaş Açıklaması

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, işadamları olarak zorlu bir hayatın ve zorlu bir rekabetin içinde olduklarını belirterek, "Bugünkü ekonomik gelişmeler bizi daha da zorlu ve rekabetçi günlerin beklediğini gösteriyor" dedi.

09.08.2012 20:15İTO Başkanı Yalçıntaş Açıklaması
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, işadamları olarak zorlu bir hayatın ve zorlu bir rekabetin içinde olduklarını belirterek, "Bugünkü ekonomik gelişmeler bizi daha da zorlu ve rekabetçi günlerin beklediğini gösteriyor" dedi.

İTO Meclis'inin olağan toplantısında konuşan Yalçıntaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önceki gün İTO iftar programına katılımının tüm İstanbul ticaret alemini son derece mutlu ettiğini vurguladı.

Yalçıntaş, "Sayın Cumhurbaşkanı, İstanbul iş alemine himayelerini hiçbir zaman esirgememiş, her zaman bizlerle beraber olmuştur" diye konuştu.

Muhabbet ve merhamet ayı olan Ramazan'ın insanların birbirini tanıması için son derece önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Yalçıntaş, "İşadamları olarak zorlu bir hayatın ve zorlu bir rekabetin içindeyiz. Bugünkü ekonomik gelişmeler bizi daha da zorlu ve rekabetçi günlerin beklediğini gösteriyor" değerlendirmesini yaptı.

İş alemi olarak kendi kazançlarını helalinden kazanmayı düşüneceklerini ama bunun yanında mutlaka toplumun da kazanmasını ve daha iyi noktalara gelmesini düşünmek zorunda olduklarını belirten Yalçıntaş, şunları kaydetti:

"Toplumda yoksulluk ve eksiklik varsa, komşumuz açsa, bireysel zenginliğimizin ve bireysel kazancımızın hiçbir kıymeti yoktur. Yaptığımız çalışmalarda topluma bir şeyler katmak için, toplumu daha müreffeh ve huzurlu hale getirmek için bir şeyler yapmıyorsak, yaptığımız işler bireysel anlamda ne kadar başarılı olursa olsun mutlaka eksiktir. Halil Cibran'ın söylediği gibi,

'Aklımız bir süngerse yüreğimiz de bir nehirdir'. Biz her zaman yüreğimizi aklımızın yanına koymak zorundayız ve her zaman aklımızla kazandığımızı yüreğimizle de paylaşmak zorundayız."

Ramazan ayında zor durumda olan insanlar olduğuna değinen Yalçıntaş,

"Allah-u Teala bu güzel günlerin hürmetine o insanları da huzura, sükuna ve barışa kavuştursun" temennisinde bulundu.

- Batman'a yatırım çağrısı-

İTO Meclis toplantısına konuk olan Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Nasıroğlu ise, Batman'a yapılan yatırımların çoğunun kendi içlerinden çıktığını belirterek, "Batman'ı Türkiye'nin öte yanı gibi görmeyin. Türkiye bir bütündür ve Batman bu bütünün bir parçasıdır. Sizin olan şehre sahip çıkmanız gerekmektedir" diye konuştu.

Nasıroğlu, huzur ve sükunet ortamının Batman'da bir değişim sürecini yarattığını, organize sanayi bölgesine yatırım yapmak için firmaların beklediğini, tekstil sektöründeki önemli gelişmelerin şehir için binlerce istihdam getirdiğini anlattı.

Şehirdeki yatırım hamlesinin birçok alanda kendini gösterdiğini ifade eden Nasıroğlu, sosyal tesislere her gün bir yenisinin eklendiğini ve günde 20'den fazla uçağın inip kalktığı Batman'da uçakların doluluk oranının yüzde 90 olduğunu söyledi.

Batman'a yapılan yatırımların çoğunun kendi içlerinden çıktığına işaret eden Nasıroğlu, "Batman'a yapılacak yatırımlar, Yeni Teşvik Kanunu'nda 6. Bölgede olacak yani, sağlanacak teşviklerle 100 lira yatıran 110-120 lira alacak. Batman Ticaret ve Sanayi Odası adına diyorum ki, siz ellerinizi uzatınca biz koşa koşa geleceğiz ve sizin çantanızı biz taşıyacağız" şeklinde konuştu.

Nasıroğlu, Suriye, İran ve özellikle iyi bir pazar olan Irak sınırlarına yakın bir yerde olması dolayısıyla Batman'ın Doğu ve Güneydoğu'daki en avantajlı il olduğunu belirtti.

-"Hepimizin kalbi Türkiye Cumhuriyeti olarak atmalı"-

Batman'ın medyada görüldüğü gibi değil, güvenilir bir il olduğunu kaydeden Nasıroğlu, münferit olayların dünyanın her yerinde olabileceğine dikkati çekti.

Nasıroğlu, "Şer odakları oluşan puslu havadan yararlanıp Anadolu'da bin yıldan beri varolan kardeşiliğimize yönelik planlar içerisindeler. Ancak yaptıkları hesabı tutturamayacaklar. Kürdü, Türkü, Alevi'siyle ülkemizde yaşayan tüm renkler olarak bu kardeşliğin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz" yorumunu yaptı.

Sivil toplum kuruluşlarına ve yöneticilere çok büyük iş düştüğünü ve herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade eden Nasıroğlu, "Savaşın dili yerine barışın dilini konuşmalıyız. Düşüncelerimiz farklı olsa da hepimizin kalbi Türkiye Cumhuriyeti olarak atması gerekiyor" dedi.

Nasıroğlu, Batmanlı annelerin kendisine "İstanbullu çocuklara söyle 'Biz beraber büyük Türkiye'yiz. Hep beraber yaşanan ölümlerin önüne geçsinler" dediklerini de sözlerine ekledi.

İTO Meclis Toplantısında, meclis üyeleri sektörel sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin konuşmalar da yaptı.

Muhabir: Mücahid Eker

Yayıncı: Zekeriya Gülün - İSTANBUL

Murat Yalçıntaş, Abdullah Gül, Batman, Ekonomi

Kaynak: AA

19.10.2019 10:04:29