İzmir'de Jetlerin Gölgesinde Sbs Krizini Valilik Çözüyor

'Gökyüzü Şenliği' ile Seviye Belirleme Sınavı'nın 4-5 Haziran'da ve aynı saatlerde gerçekleşmesinin yaratacağı 'krizi'e Valilik el koydu.

30.05.2011 18:30 | Son Güncelleme: 30.05.2011 18:30İzmir'de Jetlerin Gölgesinde Sbs Krizini Valilik Çözüyor
İzmir Çiğli'de haftasonu yapılacak birçok ülkenin hava kuvvetleri gösteri jetlerinin katılacağı 'Gökyüzü Şenliği' ile Seviye Belirleme Sınavı'nın 4-5 Haziran'da ve aynı saatlerde gerçekleşmesinin yaratacağı 'krizi'e Valilik el koydu. Vali Cahit Kıraç, gösteri programında değişiklik yapılamayacağını, öğrencilerin bu etkinlikten olumsuz etkilenmemesi için gerekli önlemlerin alınacağını bildirdi.

Önümüzdeki haftasonu iki gün boyunca Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yapılacak, uluslararası katılımlı 'Gökyüzü Şenliği'nin hazırlıkları sürüyor. İzmir bu önemli etkinliğe evsahipliğine hazırlanırken, yine önümüzdeki cumartesi ve pazar günleri ilköğretim 7 ve 8. sınıf öğrencileri SBS için son hazırlıklarını yapıyor.

Ancak jetlerin gökyüzünde dans edeceği etkinliğin yaratacağı gürültü nedeniyle çocukları Çiğli'deki okullarda sınava girecek veliler huzursuz oldu. Veliler çocuklarının başarısının olumsuz etkileneceğini savunup Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayetçi oldu. Veliler, iki günde yaklaşık 100 bin öğrencinin İzmir'de SBS'ye gireceğini, jet seslerinin sadece Çiğli'yi değil İzmir merkezde etkili olacağını öne sürüp hava gösterisinin sınav saati dışında gerçekleşmesinin krizi çözeceğini belirtti.

Vali Cahit Kıraç öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için gerekli önlemlerin alınacağını belirtti. Kıraç, hava gösterisinin çok önceden planlandığını ve gösterinin ertelenmesi ya da iptalinin mümkün olmadığını söyledi. Gösteriye 50 ülkeden üst düzey konukların geleceğini belirten Kıraç, "Türkiye Hava Gösterisi'nin gerçekleşeceği Çiğli'de SBS'ye girecek öğrencileri, gürültüden etkilenmemesi için başka yere kaydıracağız. O bölgede sınava gireceklerin, gösteriden en az etkileneceği şekilde tedbirler alıyoruz. Gerekli çalışmaları yürütüyoruz" dedi. - İzmir

Politika, Güncel

Kaynak: DHA

18.01.2020 10:12:33