İzmir Ekonomili Mezunlar Başarıya Giden Yolda Buluştu

Dünyaca Ünlü Denny’s Restoranların Yöneticisi Volkan Ersoy, kişilerin sevdiği işi yapması gerektiğini, duygulara hitap etmeyen işlerin başarıyı getirmeyeceğini vurguladı.

14.03.2014 11:19 | Son Güncelleme: 14.03.2014 11:19İzmir Ekonomili Mezunlar Başarıya Giden Yolda Buluştu
Dünyaca Ünlü Denny's Restoranların Yöneticisi Volkan Ersoy, kişilerin sevdiği işi yapması gerektiğini, duygulara hitap etmeyen işlerin başarıyı getirmeyeceğini vurguladı.

İzmir Üniversitesi (İEÜ) Mezunlar Derneği'nin konuğu olarak İzmir'e gelen Ersoy, İEÜ'lü mezunlarla temizlik görevlisi olarak başladığı restoran sektöründe yükselmesini sağlayan deneyimlerini paylaştı, gençlere hayallerinin peşinden gitmesi yönünde öğütler verdi. 24 yıl önce ABD'ye yerleştiğini, bu ülkede hem çalıştığını hem okuduğunu aktaran Ersoy, "Eğer 24 yıl önce İzmir Ekonomi Üniversitesi olsaydı, burayı asla bırakmazdım. Bu üniversiteye her giren girişimcidir. Dünya çapında tanınacaksınız. Her şeyi öğrenmemize imkan yok. Sevdiğimiz işi bulmanız lazım. Eğer sevdiğin bir şeyi yaparsan hayatında bir gün bile çalışmazsınız" dedi.

Gençlere atılım yapmaktan korkmaları gerektiğini anlatan Ersoy, korkunun başarısızlık getirdiğini söyledi. Ersoy, "Başarılı olmak istiyorsanız, yanlış yapmaktan korkmayın. Başarana kadar herkes hata yapar. Başaramadıysanız, bir daha deneyin. Çözüme odaklanın. Hiçbir risk göze alınmazsa hiçbir şey elde edilmez. Başarısızlık bir seçenek değildir. Çalışmaktan hiçbir zaman utanmayın" diye konuştu.

Amerika'da çocukların 17, 18'li yaşlarda çalışmaya başladığını, Türkiye'de ise bu durumun ayıp sayıldığını belirten Ersoy, ayıp kabul edilmesi gerekenin girişimciliğe ufak yaşlardan başlanılmaması olduğunu ifade etti. KFC markasını kuran Harland David Sanderd'e bir restoran sahibinin şans vermesi sonucu bu markanın doğduğunu kaydeden Ersoy, "Herkes gelecek için kendine göre plan yapar. Yaptığınız planları kağıda yazıyor musunuz? Bu yaptığınız planları gerçekleştirmek için ne yaptığınızı zaman zaman sormalısınız. Eğer planlarınızı, hedeflerinizi yazmıyorsanız, hayal dünyasındadır. Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Mezun olduktan sonra da eğitiminize önem vermelisiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun, bir şirketi sıfırdan açmak çok zordur. Alternatiflere bakmak lazım. Franchise markası alabilirsiniz ya da kendi markanızı oluşturmalısınız" dedi.

Franchise sistemi hakkında bilgi de veren Ersoy, markaların ilk kez girdikleri ülkelerde güçlü olmak isteyeceklerini, bunun için de zaman zaman 3 büyük kentte 10 mağazanın birden açılabildiğini kaydetti. Ersoy, tanınmış markanın altında sektörlere girilmesi ve odaklanılması durumunda başarının geleceğini belirten Ersoy, şunları söyledi:

"Anahtar teslim sistemi vardır. Her gerekeni temin ederler. Satacağınız hammaddenin maliyeti düşer. Personelinizin eğitimini sağlarlar. Yatırımınızda hızlı geri dönüşünü alırsınız. Yer seçiminde ciddi araştırmalar yaparlar. O bölgede oturanların, profilini çıkarırlar, müşteri potansiyelini araştırırlar. Bu artılarının yanı sıra da marka standartlarından dolayı özgürlüğünüzü kısıtlı hissedebilirsiniz. Standartların dışına çıkmak isterseniz sakın franchise'a girmeyin. Sıfırdan giriyorsanız, çok para ödersiniz ama birisi işten çekilmek istiyorsa onu almanız en mantıklısıdır."

Söyleşinin ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Cengiz Ülgen, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Ersoy'a bakır sahan, kaşık ve çatalın yer aldığı özel tasarım bir plaket takdim etti. - İZMİR

Amerika Birleşik Devletleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yerel

Kaynak: İHA

8.12.2019 19:25:48