İzmir'in En Güzel Renkleri 6'ncı Kez Ödüllendirildi

İzmir Üniversitesi ve İzmir Suluboya Ressamları Derneği tarafından 6'ncı kez düzenlenen Ulusal İzmir'in Renkleri Resim Yarışmasında Umur Somalı ve Birgül Ergün'ün eserleri birinciliğe layık bulundu.

İzmir'in En Güzel Renkleri 6'ncı Kez Ödüllendirildi
01.05.2015 09:04 | Son Güncelleme: 01.05.2015 09:05

Türkiye'nin sadece İzmir'i konu alan tek resim yarışması olma özelliğini 6'ıncı yılında korumaya devam eden Ulusal İzmir'in Renkleri Resim Yarışması sonuçlandı. Duayen eğitimci Necdet Doğanata anısına İzmir Üniversitesi ve İzmir Suluboya Ressamları Derneği tarafından düzenlenen yarışmada 145 sanatçının 237 eseri değerlendirildi. Suluboya, Likit Suluboya, Lavi, Yağlıboya ve Akrilik kategorilerinde yarışan eserler arasından Yağlıboya Kategorisinde Birgül Ergün'ün, Suluboya Kategorisinde ise Umur Somalı'nın eserleri birinciliğe layık bulundu. Birincilere ödüllerini İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata takdim etti.

Ödül töreni, seçici kurulda da yer alan İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş'in konuşması ile başladı. Teknolojinin baş döndürücü hızla gelişimi, günlük koşuşturmalar ve stresli bir yaşamın günümüz insanı için sanatı daha da vazgeçilmez bir hale getirdiğini ifade eden Erciyeş, "Toplumları ancak güzel sanatlar aracılığı ile yüksek bir kültür düzeyine eriştirebiliriz. Toplumsal çöküntülerin temelinde yatan duyarsızlık da ancak sanatla duyarlı hale gelebilir. Bu nedenle İzmir Üniversitesi olarak kurucu Mütevelli Heyet Başkanımızın Necdet Doğanata'nın izinden gidiyor, bilimsel bilgi ve teknolojinin gelişimi kadar sanata da katkıda bulunmaya çalışıyoruz" dedi.

Yarışmaya katılan eser kalitesinin her yıl yükseldiğine konuşmasında değinen İzmir Suluboya Ressamları Derneği Başkanı Nimet Topkaç ise geniş bir yaş skalasındaki katılımcı kitlesini kucaklayan yarışmanın uzun yıllar İzmir Üniversitesi ve değinen İzmir Suluboya Ressamları Derneği işbirliğinde düzenlenmeye devam etmesini temenni etti.

Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Selim Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Ulufer Teker ile Dernek Başkanı Nimet Topkaç tarafından dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından tören sona erdi ve Necdet Doğanata Sanat Galerisi'nde, sergilenmeye eser bulunan eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Eserler,

07 Mayıs'a kadar İzmir Özel Fatih Koleji Yerleşkesinde bulunan Necdet Doğanata Sanat Galerisi'nde sergilenecek.

Kaynak: Bültenler

Haberler››Güncel››İzmir'in En Güzel Renkleri 6'ncı Kez Ödüllendirildi - Haberler