'İzmir Turizm Yatak Kapasitesini Planlamalı'

Son Günlerde Sık Sık Gündeme Gelen İzmir Turizmiyle İlgili Olarak İşadamı Fettah Tamince'den Bir Öneri Geldi.

22.12.2010 17:40 | Son Güncelleme: 22.12.2010 17:40'İzmir Turizm Yatak Kapasitesini Planlamalı'
Son günlerde sık sık gündeme gelen İzmir turizmiyle ilgili olarak işadamı Fettah Tamince'den bir öneri geldi. Şehrin yatak kapasitesini arttırması için önce elindeki malzemeyi verimli kullanmasını isteyen Tamince, bunu gören yatırımcıların da otel yatırımlarına hız vereceğini dile getirdi.

İZSİAD'ın düzenlediği toplantıda konuşan Fettah Tamince, İzmir'in birçok özelliğiyle turizmde Antalya'dan önde olduğuna dikkat çekti. Şehirdeki 10 bin yatağın, yılın 52 haftasında iyi planlanarak verimli hale getirilmesi gerektiğini söyledi. İzmir'in turizmde vizyona ihtiyacı olduğunu, bu doğrultuda yol haritasını belirleyerek hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Tamince, şunları söyledi: "Dubai gibi 50 derece sıcağı olan bir yerde turizm, ticaret ve pazarlama departmanı çalışıyor. Bu birim, yılın 52 haftasında şehri planlıyor. İzmir'in de 10 hafta turizm, 4 hafta kongre, 2 hafta konser gibi projelerle 52 haftayı doldurarak cazibe merkezi haline gelmesi gerekiyor. Ondan sonra turist nasılsa gelir. Kendi vizyonunuzu oluşturmazsanız. İller de bugün birbiriyle yarışıyor. Bu yarıştan galip çıkmak için daha çok çalışılmalı. Bu olmadığı için Çeşme'ye yatırım yapmak isteyen bir Rus işadamı, dört yıldır çeşitli sorunlar nedeniyle yapamıyor."

İZMİRLİ İŞADAMLARINA LİBYA HEDEFİ

İzmirli işadamlarıyla girişimcilik konusunda da görüşlerini paylaşan Fettah Tamince, İzmir'e yatırıma da sıcak baktığını ancak bütün gün burada olmasına rağmen hangi alanlarda yatırım yapılabileceği konusunda kendisine bilgi veren kimse çıkmadığını kaydetti. Yatırım çekmek isteyen bir şehrin her türlü ortamı değerlendirmesi gerektiğinin altını çizen Tamince, Libya pazarını hedef gösterdi. Libya'da, daha önce yapılan feribot seferleri sayesinde İzmir'in İstanbul'dan daha çok tanındığına dikkat çeken Tamince, "Libya'nın 150 milyar dolar fazlası var. Sadece 30 milyar dolar dış ticaret fazlası var. Gemiyle 24 saat, uçakla 1,5 saat. Libya'da her alanda iş yapma imkanı var; hazır yemekten seraya, zeytinden turizme kadar. Bu ülkeye mutlaka gidilmeli. Bunun dışında da pilot ülke olarak seçtiğimiz pazarlara mutlaka gitmeliyiz. Aksi halde 2-3 trilyon dolarlık bir ülke haline gelemeyiz." dedi.

'İZMİR RUS İŞADAMINI KAÇIRABİLİR'

İzmir'in Çeşme ilçesinde otel yapmak isteyen Rusya'nın önde gelen bir işadamına dört yıldır engeller çıkarıldığına da işaret eden Fettah Tamince "Bir gün bu işadamı, 'Dünyanın en güzel turizm merkezi Çeşme değil.' deyip gidebilir. Bu yüzden bu tür konulara herkesin sahip çıkması gerekiyor. Ben de birçok ülkede bu yüzden yatırımdan vazgeçtim." şeklinde konuştu.

İzmir'e yatırıma sıcak baktığını da belirten Tamince, hangi alanlarda yatırım yapılabileceği konusunda bilgilendirilmeyi beklediğini söyledi. Antalya'da otelleri bulunan bir işadamı olarak İzmir'in turizmde daha avantajlı olduğunu düşündüğünü belirten Tamince, kentin cazibesinin artırılması gerektiğini ve bir vizyon oluşturularak, yol haritası nın çizilmesinin şart olduğunu kaydetti. İzmirli işadamlarına Libya pazarını da işaret eden Tamince, Libya'da İzmir'in İstanbul'dan daha çok tanındığına dikkat çekerek, ulaşımın rahat olduğu bu ülkede her alanda iş yapılabileceğini kaydetti.


Kaynak: CHA

20.02.2020 05:45:10