Jandarma Üniversitelerden Çıkıyor

Ankara'nın 13 Bölgesinden Jandarma Çekiliyor. Bu Alanlardan 1 Ağustos'tan İtibaren Polis Sorumlu Olacak. Jandarma'nın Çekildiği Yerler Arasında ODTÜ, Bilkent ve Beytepe Üniversiteleri de Var.

Jandarma Üniversitelerden Çıkıyor
23.07.2009 10:34 | Son Güncelleme: 23.07.2009 10:34

Ankara'nın 13 ilçesinde jandarma kontrolündeki bazı mahalle ve alanların güvenliğinden 1 Ağustos tarihinden itibaren polis sorumlu olacak.

Buna göre, jandarma, ODTÜ, Bilkent ve Beytepe'den çekiliyor.

Emniyet ve asayiş işleri ile ilgili yönetmeliklerde konu ile ilgili yapılan değişikliklerin, 30 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından uygulamaya konulması için tanınan 3 aylık süre bu ay sonunda bitiyor.

İl ve ilçelerdeki jandarma ve polis sorumluluk alanlarının sınırları, ilçelerde kaymakam, illerde vali veya görevlendirdiği vali yardımcısı başkanlığında toplanan, jandarma ve emniyet temsilcilerinin katıldığı komisyonlar tarafından belirlendi. Komisyon kararı sonrasında Ankara'da 13 ilçedeki bazı yerleşim yerlerinin güvenlikle ilgili sorumlu kurumları da yeniden saptandı.

Değişiklikten önce Ankara'da yaklaşık 600 bin kişilik nüfustan sorumlu olan jandarma, 1 Ağustostan itibaren yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı yerleşim yerlerinin güvenliğini sağlayacak.

Yüz ölçümü olarak da, Ankara'nın yüzde 93'üne karşılık gelen yaklaşık 23 bin kilometre karelik alanında görev yapan jandarma ekiplerinin sorumluluk alanı ise, 22 bin kilometre kareye düşecek. Böylece jandarma yeni düzenleme sonrasında Başkent nüfusunun yüzde 7'si ve yüz ölçümünün yüzde 86'sından sorumlu olacak.

-ARTIK POLİS SORUMLU-

Buna göre, jandarma kontrolünden çıkartılıp polis sorumluluğuna bırakılan mahalle, semt ve üniversitelerin ilçelere göre dağılımı şöyle:

* Altındağ: Karapürçek,

* Ayaş: Hacımemi ve Sinanlı,

* Haymana: Paşapınar mevkii,

* Akyurt: Cücük,Buğdüz, Balıkhisar,Saracalar Çiftliği, Güzelhisar, Çınar ve Kızık,

* Çubuk: Aşağı Çavundu,Gökçedere, Kargın, Ömercik, Sünlü, Yazır, Melikşah, Taşpınar, Güldarpı, Dumlupınar Yenice ve Esenboğa,

* Elmadağ: Hasanoğlan, Yeşildere ve Kayadibi,

* Gölbaşı: İncek, Kısılcaşar, Taşpınar ve Gaziosmanpaşa,

* Keçiören: Bağlum,

* Kalecik: Çiftlik, Akkaynak, Kızılkaya, Arkbörk, Şeyhmahmut, Gölköy ve Yalım,

* Kazan: Kumpınar,Aydın, İmrendi, Orhaniye, Dağyaka ve Saray,

* Sincan: Yenikent, Çoğlu, Çimşit,

* Yenimahalle: Yaşamkent, Konutkent, Koru, Çayyolu, Ümitköy, Ahmet Taner Kışlalı, Alacaatlı, Dodurga ve Susuz ile İstanbul yolu ile Kuzey Çevre yolu arasında kalan alan,

* Çankaya: ODTÜ, Bilkent, Beytepe, Beysukent ve Ahlatlıbel.

Halen Yenimahalle'de polisin sorumluluk alanında olan Hurdacılar Sitesi ise, değişiklik kapsamında jandarmanın kontrolüne bırakılacak.

Kaynak: AA

Etiketler: , Haber
Haberler››Güncel››Jandarma Üniversitelerden Çıkıyor - Haberler