Jasdec ile Mutabakat Zaptı İmzalandı

Mutabakat Zaptı ile JASDEC ve MKK daha yakın bir işbirliğine girişmektedir.

05.02.2013 11:20 | Son Güncelleme: 05.02.2013 11:20Jasdec ile Mutabakat Zaptı İmzalandı
Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) ve Japon Merkezi Saklama Kuruluşu Japan Securities Depository Center, Inc. (JASDEC) iki ülke borsalarında kotasyonu planlanan borsa yatırım fonlarıyla ilgili alım satım sonrası işlemler ve diğer konularda iki kurum arasındaki işbirliğinin artırılması amacıyla 01 Şubat 2013 tarihinde bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır.

Bu Mutabakat Zaptı ile JASDEC ve MKK daha yakın bir işbirliğine girişmektedir. İki kurum yönetim kurulu üyelerinin, üst yönetimlerinin ve çalışanlarının, çifte kotasyonu planlanan borsa yatırım fonları gibi uluslararası yatırımları teşvik etmek, takas ve saklama hizmetleri alanında işbirliği fırsatlarını değerlendirmek ve ülke sermaye piyasalarının gelişimini desteklemek amacıyla düzenli olarak toplantı ve ortak çalışmalar gerçekleştirmeleri öngörülmektedir.

JASDEC Başkanı Yoshinobu Takeuchi, "JASDEC ve MKK arasında imzalanan bu anlaşma iki merkezi saklama kuruluşu arasında dostluk ve işbirliği bağlarını geliştirici bir kilometre taşı olacaktır. Kurumlar arası bilgi alışverişi, iletişim ve ülke borsalarında çifte kotasyonu söz konusu olan borsa yatırım fonlarıyla ilgili işlemler vasıtasıyla Japon ve Türk sermaye piyasalarının gelişmine katkı sağlanacaktır" dedi.

MKK Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergincan, " ve arasındaki güçlü tarihi bağlara ek olarak, Japon meslektaşlarımızla imzaladığımız bu Mutabakat Zaptıyla iki ülke sermaye piyasalarının gelişiminin desteklenmesinin yanı sıra "İstanbul Finans Merkezi Projesi"ne önemli bir katkı sağlanacağını düşünüyoruz. Borsa yatırım fonlarının çifte kotasyonuyla başlayarak, Japonya ve Türkiye'nin saygıdeğer iki merkezi saklama kuruluşu arasındaki işbirliği, ortak çalışma ve yakın ilişkiler yatırımcılara yeni yatırım fırsatları sunulmasını beraberinde getirecektir. Bu girişim ayrıca ülkemizin Türk finansal ürünlerinin küresel pazarlara açılmasına dair kararlılığını güçlendirecektir" dedi.

Japonya, Türkiye, Güncel

Kaynak: Bültenler

18.01.2020 12:49:12