19 Aralık 2018, 10:56

JCI İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali Bugün Saat 19.00'da Başlayacak

"Kültürler Arası Diyalog ve Göç" temalı kısa filmler çeken sinemacıları ve sinemaseverleri buluşturmak olan, dünyanın en büyük 3. sivil toplum kuruluşu JCI'nın İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali, bugün saat 19.00'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde başlayacak.

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek olan İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali için geri sayım başladı. "Kültürler Arası Diyalog ve Göç" temalı en iyi kurmaca film, kurgu, belgesel film, yönetmen, sinematografi, temayı en iyi yansıtan film ve senaryo kategorilerinde ödüller 1 9 Aralık'ta Cadde Bostan Kültür Merkerzinde sahiplerini bulacak.

FİLMLERDE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KONUSU İŞLENİYOR: GÖÇ!

Dünya gündemindeki en önemli konulardan biri olan göç temasını işleyen JCI İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali, önemli bir sosyolojik soruna dikkat çekiyor.Bu yıl festivalin yarışma bölümünde "Kültürler Arası Diyalog ve Göç" temalı en iyi kurmaca film, kurgu, belgesel film, yönetmen, sinematografi, temayı en iyi yansıtan film ve senaryo kategorilerinde ödüller sahiplerini bulacak. On üçüncüsü düzenlenen ve bu sene proje direktörlüğünü İhsan Berk Ener'in yürüttüğü festivalin amacı dünyadaki farklı kültürlerin buluşmasına aracılık etmek ve buna bağlı olarak da "Kültürler Arası Diyalog ve Göç" temalı kısa filmleri çeken sinemacıları ve sinemaseverleri buluşturarak kısa film kültürünün ülkemizde gelişmesine katkı sağlamaktır.

FİNALE KALAN FİLMLERİN GÖSTERİMİ GERÇEKLEŞTİ

JCI İstanbul Crossroads 13. Uluslararası Kısa Film Festivali'nin son başvuru tarihi 12 Ekim 2018'de son buldu. Bu yıl da ulusal ve uluslararası başvuru olarak yoğun ilgi gören festivalin, finalist filmlerinin gösterimi Kadıköy Belediyesinin desteğiyle CKM'de 8 Aralık 2018 ve 9 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşti. Finalist filmlerin içerisinden jüri değerlendirmesi sonucu verilecek ödüller haricinde, gösterimlerde yapılan seyirci oylaması ışığında da her seans için seyirci ödülleri 19 Aralık 2018 akşamı CKM Büyük Salon'da yapılacak Gala Gecesinde takdim edilecek.

FİNALİST FİLMLER ÖDÜLLERİNE KAVUŞACAK

Yetkin jüri üyelerinin titiz değerlendirmeleri sonucu 19 Aralık 2018 akşamı finalist filmler ödülleriyle buluşacak. 13. Crossroads'da jüri üyesi olarak; sinema-tv alanında birçok yayını olan ve Kocaeli Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölüm Başkanı olarak akademisyenlik hayatına devam eden Prof. Dr. Cem Pekman, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yapmış, birçok eğitim kurumunda oyunculuk ve sahne dersleri veren Levent Ülgen, kurucusu olduğu sinema-tv alanında eğitimler veren kurumunu yöneten Bülent Doruker, genç ve başarılı bir akademisyen olan ayrıca geçen yıllarda filmleriyle Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali'nde de yarışmış bir yönetmen olarak Dr. Nagihan Çakar, sinema büyük tutkusu olan sinema eleştirmeni ve editör Fırat Ataç, dizi-film sektöründe birçok başarılı yapımın cast direktörlüğünü üstlenen Rabia Sultan Düzenli bulunuyor.

ÜNLÜ OYUNCULAR DA GALA GECESİNDEKİ YERİNİ ALACAK

Ana sponsorları arasında Kadıköy Belediyesi, CKM (Caddebostan Kültür Merkezi), Beykent Üniversitesi ve PHX Medya olan JCI İstanbul şubenin organize ettiği 13. Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali'nin bu seneki sunucuları da belli oldu. Başarılı oyuncular Doğaç Yıldız ve Lalizer Kemaloğlu'nun sunacağı ödül töreninde Blues Derneği'ni temsilen katılacak Göksenin Tuncalı, Dinçer Tuğmaner ve Gürkan Özbek de blues performanslarıyla geceye renk katacaklar.

2007'DE DÜNYANIN EN BAŞARILI HALKLA İLİŞKİLER PROGRAMI SEÇİLDİ

JCI İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Yarışması ve Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduğu kabul edilmiş bir festival olarak JCI 2007 Dünya Kongresinde "Dünyanın En Başarılı Halkla İlişkiler Programı" ve " Avrupa'nın En Başarılı Yayını" seçilmiştir.

ÖDÜL TÖRENİ PROGRAMI:

19:00 – Fuaye alanında kokteylin başlaması

20:30 – Tören için salona geçilmesi

20:40 – Sunucuların töreni açması(Sunucular: Doğaç Yıldız, Lalizer Kemaloğlu) Dernek ve yerel yönetim protokolünü sayması, kısa JCI videosunun izlenmesi

20:50 – Proje direktörünün Açılış konuşması (İhsan Berk Ener), 2018 JCI (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) İstanbul Şube Başkanı Sayın Ezgi Nida Burci'nin konuşması, JCI Türkiye Başkanı Sayın Nihal Zoroğlu'nun konuşması, Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Aykurt Nuhoğlu'nun konuşması

21:05 – İki ödülün takdimi

21:20 – Jürilere Teşekkür Plaketi verilmesi (Prof. Dr. Cem Pekman, Levent Ülgen, Dr. Nagihan Çakar Bikiç, Bülent Doruker, Fırat Ataç)

21:25 – İki ödülün daha verilmesi

21:40 – Blues Derneği Başkanı Sayın Göksenin Tuncalı'nın kısa konuşması ve Blues Derneği üyelerinin müzik performansı

22:10 – 3 Ödülün daha verilmesi

22:30 – Sponsorlara ve destekçilere teşekkür plaketi verilmesi(Kadıköy Belediyesi, CKM, Beykent Üniversitesi, PHX Medya, Ahi Reklam, Glories Chocolate, Haberler.com, Pia Matbaa)

22:35 – En iyi Belgesel film ödülünün verilmesi ve filmin izlenmesi

23:05 – En İyi Kurmaca film ödülünün verilmesi ve filmin izlenmesi

23:30 – Festival Ekibine Teşekkür Plaketi

23:35 – Kapanış

UÇURTMA KISA FİLMİ AKILLARDA KALDI

JCI İstanbul Crossroads 11. Uluslararası Film Festivalinde birincilik ödülünü kazanan 'Uçurtma' filmi izleyenler tarafından oldukça beğenilmişti.

JCI NEDİR?

JCI, 1910 yılında kurulmuş olup 115 ülkede örgütlenerek 200.000'i aşkın aktif üyeye sahip, dünyanın en büyük 3. sivil toplum örgütüdür. JCI İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Yarışması ve Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ülkemizin tanıtımına katkıda bulunduğu kabul edilmiş bir festival olarak JCI 2007 Dünya Kongresi'nde "Dünyanın En Başarılı Halkla İlişkiler Programı" ve "Avrupa'nın En Başarılı Yayını" seçilmiştir.

Film Festivali,İstanbul