Juventus, Ronaldo ile Gelirlerini Artırdı

Juventus, Cristiano Ronaldo transferinin ardından bu sezon gelirlerinde artış yaşadı. İtalyan devinin geçen sezon maç gelirleri 57 milyon euro iken bu sene bu rakam sezonun henüz sona ermemesine rağmen 70 milyon euroya yükseldi.Yayın gelirini 45 milyon euro artıran Juventus'un ticari gelirleri de 5 milyon euro arttı.

04.04.2019 13:51

İtalya 1. Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden Juventus, sezon başında kadrosuna kattığı Cristiano Ronaldo transferinin ardından finansal yönden çıkışa geçti.

KPMG Küresel Spor Danışmanlığı Bölümü Football Benchmark ekibi tarafından hazırlanan rapora göre, bonservis bedeli ve 4 yıl boyunca ödenen ücret dahil olmak üzere Juventus'a 340 milyon euroya mal olan 34 yaşındaki Ronaldo, İtalyan kulübünün gelirlerinde de önemli oranda artış sağladı.

JUVENTUS'UN GELİRLERİ YÜKSELDİ

Geçen sezon maç gelirlerinden 57 milyon euro elde eden siyah-beyazlılar, sezon henüz sona ermemesine rağmen kazancını 70 milyon euroya çıkardı. 200 milyon euroluk yayın geliri ise 45 milyon euro daha yükseldi. İtalya temsilcisi, ticari gelirlerini de 5 milyon euroluk artışla 200 milyon euroya çıkardı.

SEZON SONUNDA 515 MİLYON EURO GELİR HEDEFLENİYOR

Sosyal medya popülerliğini üst seviyeye çıkaran Juventus'un resmi hesaplarını, Ronaldo'nun imzasının ardından 50 milyon kişi daha takibe aldı. Birçok kalemde karını artıran Juventus, Portekizli oyununun transferi sayesinde sezon sonunda toplam 515 milyon euro gelir hedefliyor.

'HEM SAHADA HEM DE KASADA KAZANDIRIYOR'

Ronaldo'nun bir dünya markası olduğunu vurgulayan KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, "Cristiano Ronaldo gibi dünyanın zirvesindeki bir oyuncuyu transfer ediyorsanız, ekonomik olarak da yükselişe geçeceğinizi bilirsiniz. Juventus'un bu hamleyi yapması, sezon başında futbolcunun yaşı nedeniyle eleştirmişti. Ama hem sahada hem de finansal olarak İtalyanların ne kadar doğru bir karar aldığını görebiliyoruz. Juventus'un bu başarısının, futbol kulüplerimiz tarafından örnek alınması gerekiyor. Zira sahadaki başarı, finanstaki başarının anahtarıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Juventus, Ronaldo ile Gelirlerini Artırdı

Cristiano Ronaldo, Juventus, İtalya, Spor, Ekonomi

YORUMLAR
18.10.2019 19:59:26