'Kadın Gelişim Merkezi' Kurulacak

Adana'da, Nitelikli İş Gücü veya Girişimci Olarak Gelişmelerine İmkan Sağlamak Amacıyla 'Adana Kadın Gelişim Merkezi' Kurulacak

30.12.2010 12:46 | Son Güncelleme: 30.12.2010 12:46'Kadın Gelişim Merkezi' Kurulacak
Adana'da, işsiz, en az lise mezunu kadınların ekonomik ve kültürel alanlarda gelişimini, bölge ve ülke ekonomisine katkılarını sağlamak, mesleki beceri kazandırarak nitelikli iş gücü veya girişimci olarak gelişmelerine imkan sağlamak amacıyla 'Adana Kadın Gelişim Merkezi' kurulacak.

Adana Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Yasemin Yılmaz AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İş Kurumu Adana İl Müdürlüğünden alınan verilere göre, Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam bölgeleri başta olmak üzere Adana kent merkezinde toplam 3 bin 340 işsiz üniversite mezunu kadının bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, İş-Kur'da kaydı bulunan kadınların yanı sıra lise mezunu olan ve kaydı bulunmayan çok sayıda kadının da olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

'Bilindiği gibi şu anda da Adana ili işsizlik oranında birinci sırada. Bölgemizde kadınlarımızın eğitimi, ekonomik hayata katılımı, mesleki beceri kazanımı ve sosyal gelişimi çok önemlidir. Okuma-yazma bilmeyen kadınlarımızın sayısı küçümsenmeyecek orandadır. Bu kapsamda kurulması planlanan merkezde kadınlarımızın sosyal ve mesleki gelişimleri sağlanacak, topluma nitelikli iş gücü veya girişimci olarak kazandırılacak.'

Yılmaz, kadınların gelişimi konusunda ihtiyaç duyulan her konuda eğitim ve danışmanlık programları düzenleneceğini belirterek, 'Meslek edindirme kursları, girişimcilik eğitimleri, iş planı hazırlama, temel girişimcilik becerileri, muhasebe ve finans, finans kaynaklarına ulaşma, satış ve pazarlama, bilgisayar kullanımı, e-ticaret gibi eğitimler düzenlenecek. Meslek kazandırma eğitimlerinde, eğitimlerin tamamlanmasından ticari gelir kazanımına yönelik çalışmalara hemen başlanacak' dedi.

Projenin pilot uygulama alanı olarak merkez Yüreğir ilçesinin seçildiğini dile getiren Yılmaz, proje kapsamında, katılımcılara aile ve ev ekonomisi, çocuk bakımı, kişisel gelişim eğitimleri de verileceğini anlattı.

Yılmaz, Kadın Gelişim Merkezi'nin, sürdürülebilir, uzun vadeli ve ekonomiye katkı sağlayacak çalışmalara imza atan bir merkez olmasını hedeflediklerini belirterek, 'Bölgedeki yerel güçlerin ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile bu merkez çalışmalarını yürütecek. Yönetimde destek verecek olan kurumlardan birer temsilci olacak. Ulusal ve uluslararası alanda projeler de gerçekleştirecek ve bu projelerin hayata geçirilmesinde hibe destek programlarından faydalanılacağız. Hedeflenen hizmetlerin gerçekleştirilmesinde, bölgemiz üniversitelerindeki öğretim üyelerinden, konusunda uzman profesyonel eğitmen ve danışmanlardan destek alacağız' dedi.

Yılmaz, hedef kitlenin en az lise mezunu ve işsizlerin oluşturacağını, yılda 100 kadının bu merkezden destek almasını öngördüklerini sözlerine ekledi.

(DLK-ERS-FFS) - ADANA


Kaynak: AA

6.12.2019 23:11:13