Kadınların İşlediği 57'nci Alay Sancağı Balıkesir'den Afrin'e Yola Çıktı

Star gazetesi yazarlarının "Star Şehir Buluşmaları" adıyla gerçekleştirdiği organizasyonun ikincisi Balıkesir’de gerçekleştirildi.

Kadınların İşlediği 57'nci Alay Sancağı Balıkesir'den Afrin'e Yola Çıktı
27.01.2018 16:24 | Son Güncelleme: 27.01.2018 16:24

Star gazetesi yazarlarının "Star Şehir Buluşmaları" adıyla gerçekleştirdiği organizasyonun ikincisi Balıkesir'de gerçekleştirildi. Etkinlikte Balıkesirli kadınların el işlemesiyle hazırladığı 57'nci Alay Sancağı Başkan Zekai Kafaoğlu tarafından Afrin'e götürülmek üzere Balıkesir Zabıta Amirliğine teslim edilirken salondaki katılımcılar o anlarda gözyaşlarına hakim olamadı.

Star gazetesi tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Star Şehir Buluşması Balıkesir programı Avlu Balıkesir'de gerçekleşti. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Star Gazetesi Yazarı Aziz Üstel, Star Gazetesi Yazarı Resul Kurt ve Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan'ın konuşmacı olarak katıldığı Star Şehir Buluşmaları Balıkesir programının açılışı Vali Ersin Yazıcı tarafından yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, oturumda yaptığı konuşmada "Balıkesir Kuvay-ı Milliye şehridir. Balıkesir her zaman mesele bayraksa, mesele devletse, milletse, her zaman hassasiyeti daha fazla olmuştur. Bütün şehir tek vücut olmuştur. Bunu Kurtuluş Savaşı'nda da görüyoruz. Kurtuluş Savaşı'nda Balıkesir Lisesi 3 dönem üst üste mezun vermemiştir. Öğrencilerinin tamamı Çanakkale'ye cepheye gitmiş ve geri dönememişler ve şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. Yine Kurtuluş Savaşı yıllarında 41 bayrak adam ülkemiz işgal edilince bir araya gelerek düşmanla silahlı mücadele kararı almışlardır. Bizi biz yapan değerlerimizi gençlerimize aktarmak lazım. Biz öz benliğimizi kaybedersek kimsenin karşısında duramayız."

Balıkesir keşfedilmeye başladı

Balıkesir'in coğrafi yapısı ile yer altı ve yer üstü zenginliklerine ilişkin tespitlerde de bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Balıkesir İstanbul'un 3 katı yüzölçümüne sahip bir şehir. 2 tane denizimiz var. 300 kilometre sahil şeridimiz var. Balıkesir jeotermal kaynakları ile zengin bir il. 13 tane ilçemizde jeotermal kaynaklar var. Balıkesir muz ve çayın dışında tüm ürünlerin yetiştirilebildiği bir yer. Balıkesir tarım ve hayvancılık şehri. Kırmızı ette, beyaz et, süt ve yumurtada üretiminde daima ilk üç arasında yer alan bir ildir. 32 tane madenimiz var. Büyükşehir olduktan sonra git gide dikkatleri üzerine toplayan bir il oldu Balıkesir. Marmara ve Ege'nin arasında odak şehir olma özelliğine sahibiz. Otoyolların Balıkesir'den geçmesi bizim için büyük bir avantaj. Türkiye'de Devlet Demiryolları ile bağlantısı olan 7 tane liman var. Bunların bir tanesi Balıkesir'dir. Böyle ciddi avantajlarımız var. 2 tane hava limanımız var. Koca Seyit Havalimanı aktif olarak çalışıyor. Merkez'deki havalimanımızda bu sene uçuşlara başlayacak inşallah. Balıkesir gittikçe cazibe merkezi olmaya başladı. Organize sanayi bölgemizi geliştiriyoruz. İstanbul'dan fabrikalar yavaş yavaş Balıkesir'e gelmeye başladı. Her geçen gün taşımız toprağımız altın oluyor. 2016-2017'de gayrimenkul değeri en yükselen il oldu. Bu ne demek? Balıkesir artık keşfedilmeye başladı. Buradan yatırımcıları Balıkesir'e yatırım yapmak için davet ediyorum. Geç kalmasınlar, geç kalırlarsa pişman olurlar. Pahalıya mal olur."

Balıkesir'in kalbi Afrin'de atıyor

Afrin'de gerçekleştirilen operasyonlara da değinen Başkan Kafaoğlu "Afrin'de yapılan operasyona bakıyorum. Türkiye'de herkes, 7'den 77'ye bir olduğunu, diri olduğunu, kardeş olduğunu görüyorum. Böyle olunca bizim karşımızda kimse duramaz. Tarih boyunca da duramamış zaten. Bir sürü seferler yapılmış. Haçlı seferleri yapılmış. Kurtuluş Savaşı'nda seferler yapılmış. Ama başaramamışlar. Yine başaramayacaklar. Çünkü o Çanakkale ruhu dimdik ayakta duruyor. Bu ruhun 15 Temmuz'da da dimdik ayakta durduğunu gördük. Zaman zaman endişeleniyorduk. Gençlik başka yerlere mi gidiyor diyorduk. 15 Temmuz gecesi gördük ki, o Çanakkale ruhu dimdik ayakta duruyor. Belki ateş küllenmişti, közlenmişti ama kuvvetli bir nefes Sayın Cumhurbaşkanımızın nefesi o ateşe o köze bir üfledi ki, altından yanar dağlar fışkırdı ve o hayasızca akını durdurdu. Allah'ın izniyle de şimdi de Afrin'de o teröristleri, o terör yuvalarını yerle bir edeceğiz. Kahraman ordumuz özellikle yerli ve milli silahlarımızla o teröristlerin tamamını temizlemeden dönmeyeceklerdir. Kuvay-ı Milliye Şehri Balıkesir'in onlarla bir ve beraber olduğunu, kalbinin onlarla birlikte attığını her zaman göstermiştir ve göstermeye de devam edecektir" ifadelerini kaydetti.

Afrin'e 57. Alay Sancağı morali

Oturumun son bölümünde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesirli kadınların el oyaları ile işleyerek hazırladığı Çanakkale'de destan yazan 57. Alay'ın sancağını Afrin'deki askerlere moral ve motivasyon olsun diye Zabıta Amirliği vasıtasıyla gönderdi. Alay Sancağı'nı öperek Zabıta Amirine teslim eden Zekai Kafaoğlu'nun sancağı teslim ettiği anlarda salondaki katılımcılar gözyaşlarını tutamadı.

Oturuma AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Ticaret Borsası Başkanı, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkan ve müdürleri ile çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Haberler››Güncel››Kadınların İşlediği 57'nci Alay Sancağı Balıkesir'den Afrin'e Yola Çıktı - Haberler