24.05.2019 14:44

Kadir Gecesi Ne Zaman? Bu Sene Kadir Gecesi Hangi Güne Denk Geliyor?

Kadir Gecesi Ne Zaman? Bu Sene Kadir Gecesi Hangi Güne Denk Geliyor?

Kadir Gecesi, İslam alemi tarafından heyecanla beklenen bin aydan hayırlı gece. Ramazan ayının 27. gecesi idrak edilecek olan Kadir Gecesi, Peygamber Efendimiz tarafından son on günde aranması tavsiye edilmiştir. Peki Kadir Gecesi ne zaman? Bu sene Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor? İşte Kadir Gecesi hakkında merak edilenler...

Ramazan ayının 27. günü idrak edilecekKadir Gecesiiçin geri sayım başladı. Peygamber Efendimiz, Kadir Gecesi ne zaman sorusuna "Siz Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" şeklinde cevap vermiştir. Bu yüzden Ramazan'ın son on günü itikafla geçirilmektedir. Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi hangi gün? Kadir Gecesi nasıl değerlendirmeli?

KADİR GECESİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte birçok alim tarafından Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilir. Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında İslam nebisinin mü'minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur. Buna göre Kadir gecesi Ramazanın yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş, yirmi yedi veya yirmi dokuzuncu gecelerinden herhangi biri olabilir.

Kadir Gecesi, 2019 yılında Ramazan ayının 27. günü gecesi 31 Mayıs Cuma'yı 1 Haziran Cumartesi'ye bağlayan geceye denk gelmektedir.

PEYGAMBERİMİZDEN KADİR GECESİ DUASI VE YAPILACAK İBADETLER

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor: "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

"Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :

-Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

"Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur"ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir."

KADİR SURESİ OKUNUŞU VE ANLAMI

Kadir Gecesi'ndenMekkedevrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur'an'ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, 'azamet' ve 'şeref' demektir. Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur'an'ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim

"İnnaa enzelnâhü fî leyletil kadr. Ve maa edrâke mâ leyletül kadr. Leyletül kadri hayrün min elfi şehr. Tenezzelül melâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim. Min külli emrin selâm. Hiye hattâ matla'ıl fecr."

Kadir Suresi Meali

"Hakikat, biz onu (Kur'anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır."

Kadir Gecesi,Güncel