14.07.2015 10:04

Kadir Gecesinde Camiler Doldu Taştı

Kadir Gecesinde Camiler Doldu Taştı

İslam Aleminde önemli gün ve geceler arasında yer alan ve Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesi Düzce’de çeşitli etkinliklerle huşu içinde idrak edildi.

İslam Aleminde önemli gün ve geceler arasında yer alan ve Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesi Düzce'de çeşitli etkinliklerle huşu içinde idrak edildi. Camiler vatandaşlarla dolup taşarken programlar kapsamında hayırseverler tarafından camiye gelenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Düzce Merkez Büyük Cami, Cedidiye Cami ve diğer tüm camilerde düzenlenen programlara binlerce kişi katıldı. Vatandaşların yoğun katılımı mahşer gününü andırdı.

İl Müftüsü Selami Emen'in de katıldığı Merkez Cedidiye Camindeki programla manevi huzurda bir araya gelen vatandaşlar, unutulmaz güzellikte bir gece yaşadı. Cemaatle kılınan akşam namazının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Kadir gecesinin önem ve anlamı anlatıldı, gecenin dua ve ibadetle geçirilmesinin manevi değerine değinildi.

İlahi grubunun okuduğu ilahilerle devam edilen programda Hz. Muhammed 'e (s.a.s) salavatlar gönderildi. Kadınların ve çocukların da katılımıyla idrak edilen Kadir gecesinde tüm insanlık için dualar edildi.

DUALAR ARŞA ÇIKTI

Programda Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı bir gece olduğunu dile getiren Müftü Selami Emen; "Hüzünlüyüz, çünkü her sene bir gök sofrası gibi önümüze serilen, ilahi bir armağan gibi gelen, vatanımız ve bütün İslam beldelerini bir mabede dönüştüren Ramazan ayına veda ediyoruz. Asıl hüzünlenmemiz gereken husus ise hiçbirimiz bir daha Ramazan ayına kavuşup kavuşamayacağımızı bilemiyoruz. Sevinçliyiz, çünkü Kur'an-ın nazil olduğu Kadir gecesine kavuşmuş bulunuyoruz" dedi.

Kadir gecesinin bol bol dua ve ibadetle geçirilmesi gerektiğinin de altını çizen Emen, gece ile ilgili Kur'an'ı Kerimdeki ayetlerden ve hadis-i şeriflerden örnekler vererek şöyle devam etti. "Son yıllarda her Ramazana biraz daha buruk girmeye başladık. Yeryüzünde bütün İslam coğrafyası büyük sıkıntılar, zulümler, kardeş kavgaları yaşamaktadır. Kalpler arasında kin, nefret, öfke bütün bunların ortaya çıkardığı çok olumsuz tablolarla karşı karşıya kaldık. Oysa bizi kardeş kılan bir kitabın müminleriyiz. Kur'an bizi kardeş kılmaya geldi. Birlikte aynı secdeye varan, aynı kıbleye yönelen, aynı Allah'a dua eden, aynı orucu tutan, iftarın sevincini, sahurun bereketini birlikte yaşayan mümin kalpler arasındaki bu sorunlar Kur'an'ın mesajına uzak olmamızdan kaynaklanıyor."

Vaaz sonunda Müftü Selami Emen tarafından yapılan duanın kabulü için tüm eller semaya açıldı. Program cemaatle kılınan yatsı ve teravih namazlarının ardından sona erdi. - DÜZCE
Kaynak: İHA
Selami Emen, Kadir Gecesi, Düzce, Yerel